Kutatások taglalják a romák körében előforduló számos megbetegedés emelkedett gyakoriságát, azonban a romák táplálkozási szokásairól kevés adat áll rendelkezésre, holott a krónikus megbetegedések hátterében sok esetben helytelen táplálkozási minta áll. A helyzetet leíró epidemiológiai adatok nélkül, megalapozott intervenció kialakítása nem lehetséges.
Vizsgálatunk során azt értékeltük, hogy a roma etnicitásnak van-e szociodemográfiai és egészségmagatartási tényezőktől független kockázat befolyásoló szerepe táplálkozás epidemiológiai területen.
2015-ben Magyarország 20 járásában zajlott keresztmetszeti felmérés adatait, többváltozós logisztikus regresszióval elemeztük, az eredményeket esélyhányadosokkal (EH) és 95%-os megbízhatósági tartományokkal [95%MT] jellemeztük. A vizsgálati végpontok az élelmiszer fogyasztási gyakoriságok alapján kerültek meghatározásra. Etnikai hovatartozás alapján három csoportot alakítottunk ki: önmagukat romának vallók (ör:133 fő), önmagukat romának vallók, akiket a kérdezőbiztos is romának ítélt meg (kr:197 fő) és nem roma (2218 fő).
Mindkét roma csoport tagjai nagyobb eséllyel (EH(ör)=2,08 [1,19-3,64] és EH(kr)=1,62 [1,04-2,53]) fogyasztottak előrecsomagolt édességet, mint a nem romák. Hasonló eredményt tapasztaltunk cukros üdítőitalok fogyasztása esetében is (EH(ör)=1,96 [1,22-3,17] és EH(kr)=1,86 [1,24-2,79]). Az energiaitalok fogyasztása szignifikánsan nagyobb eséllyel fordult elő romák körében, mint nem romák körében (EH(ör)=2,01 [1,20-3,36] és EH(kr)=1,89 [1,21-2,96]). Az ételeikhez az önmagukat romának vallók nagyobb eséllyel adnak hozzá cukrot (EH(ör)=2,42 [1,21-4,84]), mint a nem romák, ugyanakkor a kérdező biztos által is romának ítéltek körében az etnicitás már nem bizonyult befolyásoló faktornak. A csoportok között nem találtunk szignifikáns eltérést a zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű pékáruk, halak, sós termékek, illetve a hozzáadott só fogyasztása tekintetében.
Összességében elmondható, hogy mindkét roma csoportban a válaszadók szignifikánsan kisebb gyakorisággal kerülték a cukros élelmiszereket, illetve energiaitalt, függetlenül a szociodemográfiai, és egészségmagatartási tényezőktől.