Neutronsugárzás bemutatása, sugáregészségügyi kockázatának felmérése és a sugárvédelem kialakításának főbb szempontjai

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Egészségtudomány II.
Szerző(k):
Vincze Ferenc
Intézet:
Megelőző Orvostani Intézet
Témavezető(k):
Dr. Legoza József

Az alig több mint száz éve megismert természetes és mesterséges radioaktív sugárzások mára civilizált életünk részévé váltak. Az ionizáló sugárzások és a nukleáris technológiák alkalmazásai megkívánják, hogy a különböző eljárásokhoz megfelelő sugárvédelmi és sugár-egészségügyi ismeretek párosuljanak.
A neutron fizikai jellemzői között említendő semlegessége, emiatt áthatol a legtöbb anyagon, mivel nem létesít elektromágneses kölcsönhatást.
A neutron sugárzás alkalmazása széleskörű. Így említendők: az energiatermelés (atomerőmű), izotópgyártás (orvosi diagnosztikai és terápiás célú radioaktív izotópok), a roncsolásmentes anyagvizsgálat, valamint az anyag összetételét vizsgáló módszer (neutron-aktivációs analízis).
Méréseket végeztünk oktatási célra használt neutronforrásoknál (Pu-Be; Am-Be stb.), és a kapott eredmények alapján elmondható, hogy a neutronsugárzás dózisteljesítménye számottevő a jelenlévő gammasugárzásé mellett.
Az előadás bemutat egy tudományos kutatási célra alkalmazott, magas hozama miatt különböző spektrumú neutronsugárzások előállítására használt kalifornium forrást.
Legtöbb esetben a sugárzási tér kevert, azaz a neutron mellet más, leggyakrabban gammasugárzás is fellép. Ezek intenzitása összemérhető lehet, s a sugárvédelem kialakításakor figyelembe kell venni. Jó példa erre az orvosi terápiás lineáris gyorsító. A működésük során ugyanis a 8 MeV-nál nagyobb energiájú fotonok nagy mennyiségű neutront termelnek fotonukleáris reakciók révén.
A sugárvédelem kiépítése során a neutronokat „lassítani” kell, aminek alapja az, hogy a szinte teljesen azonos tömegű protonnal való ütközéskor az átadott energia nagy. Ezért használnak fel sok hidrogént tartalmazó anyagot pl. vizet, parafint és betont.
A védelem kiépítésekor figyelembe kell venni a neutronforrás (primer) spektrumát, a forráshozamot. Fontos a dózisviszonyok felmérése a geometriai modellezés. Ezután következik a védelem felépítése (kísérleti ellenőrzés) és végül a védelem korrigálása.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program