A nyál kortizol szint változásának követése természetes hajápolási helyzetekben: kurkászás és relaxáció

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Egészségtudomány II.
Szerző(k):
Kocsis Ágnes
Intézet:
Magatartástudományi Intézet
Témavezető(k):
Dr. Molnár Péter

A kurkászás (grooming) a főemlősök körében a társas viszonyokat rendező és fenntartó kölcsönös tevékenység. Humán etológiai elemzések a hajápolást a kurkászásnak megfelelő tevékenységként írják le, ezért vizsgálatomhoz női fodrászati helyzetet választottam.
Kutatási célom a kortizol szint változás, - mint a stressz mértékének megbízható és non-invazív mutatója - és a stresszoldás, relaxáció-érzés kapcsolatának elemzése volt egy női fodrász szalon rendszeres- (12 fő), illetve alkalmi (12 fő) - vendégei részvételével. Hipotézisem szerint a kurkászás hatására, a hajápolási beavatkozás résztvevői (kliens és fodrásznő egyaránt) relaxált állapotba kerülnek, következésképpen nyál kortizol szintjük csökken.
A laboratóriumi vizsgálathoz kompetitív radioimmunassay módszert alkalmaztunk (CORT-CT2). A módszer lényege: a nyál mintákat, a kontrollokat és a kalibrátorokat I125 –tel jelölt kortizol tracerrel együttesen inkubáltuk, polyklonális antiszérummal bevont csövekben. Inkubációt követően a cső folyadéktartalmának leszívása és a kötődött anyagok mérése következett. Az ismeretlen minták koncentrációit kalibrációs görbe szerkesztését követően interpolációval határoztuk meg.
A két csoportnál a hajápolás előtt, majd a 20 perccel később levett nyálminták kortizol koncentrációjának változását mértük. A rendszeres- és az alkalmi vendégek hormonszint változásait összevetve szignifikáns eltérést tapasztaltunk. Az eredményeket evolúció-pszichológiai szempontok mentén elemeztük.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program