Fémstent vagy gyógyszeres stent? Két stent típus hosszútávú biztonságosságának elemzése

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Konzervatív klinikai orvostudomány I.
Szerző(k):
Bagyó Gábor János
Intézet:
Kardiológiai Intézet
Témavezető(k):
Dr. Szűk Tibor

A hazánkban vezető halálokként szereplő koronáriabetegség egyik eredményes kezelési módja a stenttel végzett angioplasztika. Az utóbbi években a hagyományos fémstenttekkel szemben jelentős teret nyertek a felületükről gyógyszert kibocsájtó stentek, melyek hosszú távú biztonságosságát néhány vizsgálat megkérdőjelezte.
Vizsgálatunk célja e két stent típus hatékonyságának és biztonságosságának összehasonlítása volt, retrospektív módon, nem válogatott beteganyagban, a beavatkozás után 12-18 hónap elteltével.
A DEOEC Kardiológiai Intézetében 80 fémstent (BMS) és 100 gyógyszerkibocsájtó stent (DES) beültetésen átesett beteg anamnesztikus adatait, illetve klinikai eseményeit elemeztük statisztikai módszerekkel.
Eredményeink szerint a DES beültetésen átesett betegek körében tendenciaszerűen ritkább volt a kardiovaszkuláris halál (4% vs. 6,25%), az összhalálozás (4% vs. 8,75%), az instent restenosis (11% vs. 16,25%), az ismételt revaszkularizáció (22% vs. 23,75%) és a jelentős vérzések (3% vs. 5%) gyakorisága. Gyakrabban fordult elő a nem halálos infarktus (5% vs. 3,75%), illetve a minor vérzéses esemény (10% vs. 6,25%). Az infarktusból, összhalálozásból, ismételt revaszkularizációból és nagy vérzéses eseményből képzett kompozit végpont szintén a DES előnyét jelezte (31% vs. 36,25%).
Betegeink klinikai és intervenciós beavatkozással kapcsolatos jellemzőit elemezve azt találtuk, hogy a DES-t kapott betegek esetében szignifikánsan gyakoribb volt a diabetes mellitus előfordulása (37% vs. 12,5%), a korábbi műtéti vagy katéteres revaszkularizáció (10% vs. 0%, illetve 36% vs. 12,5%) és a korábbi infarktus (35% vs. 15%).
A DES csoportban a léziók szignifikánsan hosszabbak (21,1 mm vs 18,8 mm), a stentelt erek vékonyabbak (2,9 mm vs. 3,12 mm) voltak.
Eredményeink szerint a gyógyszeres stentek a hagyományos fémstentekkel összehasonlítva mind a betegek klinikai állapotát, mind a stentelt lézió jellemzőit tekintve lényegesen súlyosabb, az intervenció szempontjából kedvezőtlenebb betegcsoportba lettek implantálva. Ennek ellenére, a gyógyszeres stentek esetében kevesebb kedvezőtlen klinikai esemény következett be, melyek közül kiemelnénk az összhalálozás jelentős csökkenését.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program