Orális antikoaguláns terápia veleszületett szívbeteg gyermekekben

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Konzervatív klinikai orvostudomány I.
Szerző(k):
Hegyi Bence
Intézet:
Gyermekgyógyászati Intézet
Témavezető(k):
Dr. Mogyorósy Gábor

A veleszületett szívbeteg gyermekek túlélése az elmúlt évtizedben jelentősen emelkedett a diagnosztikai, sebészi és intervenciós technikák fejlődésének köszönhetően. A komplex korrekciós szívműtéten vagy műbillentyű beültetésen átesett gyermekek életük végéig antikoagulálásra szorulnak, amit legelterjedtebben orális K-vitamin antagonistákkal végeznek.
A véralvadási rendszer számos aspektusa életkorfüggő és gyermekekben a gyógyszerek farmakokinetikai tulajdonságai is eltérőek, ennek ellenére a gyermekek antikoaguláns terápiája a felnőtt ajánlásokból extrapolálva történik. Ezért célul tűztük ki annak vizsgálatát, hogy a felnőttek esetén használt terápiás protokoll mennyire alkalmazható a gyermekek kezelésében.
A DEOEC Gyermekklinika Kardiológiai szakrendelése által 1996–2009 között gondozott 12 gyermek esetében (5 komplex szívműtét, 4 mechanikus műbillentyű, 2 dilatatív cardiomyopathia és intracardialis thrombus, 1 bioprothesis) retrospektíven összehasonlítottuk az acenocoumarol és warfarin kezelés során mért INR-értékeket. Megfigyeltük a gyógyszer hatását befolyásoló tényezőket és a kezelés alatt fellépő szövődményeket.
Megállapítottuk, hogy az INR-értékek terápiás céltartománytól való eltérése szignifikánsan kisebb volt warfarin kezelésnél, mint acenocoumarolnál (0,28±0,02 vs. 0,35±0,03, p<0,05). Vérzéses szövődmény 2 beteg esetén jelentkezett, akiket kezdetben acenocoumarollal, majd warfarinnal kezeltünk. Mindkét szer alkalmazásakor előfordult vérzés, esetükben a vérzéses szövődmény előfordulásának gyakorisága 0,8/év volt és az ilyenkor mért INR-érték 4,74±0,55-nek adódott. Osteoporosis 2 acenocoumarollal kezelt beteg esetén igazolódott. Megfigyeltük, hogy infekciók fellépése esetén az INR-értékek a céltartománytól gyakran eltértek, ilyenkor gyakoribb INR ellenőrzés javasolt. A kumarinok hatását módosító tényezők közül 1-1 gyermeknél fordult elő szignifikáns protein C hiány, heterozigóta FV Leiden mutáció és fehérjevesztő enteropathia.
Vizsgálatunk azt mutatja, hogy a congenitalis vitiumok korrekciós műtéte után a gyermekek tartós orális antikoagulációjára a warfarin alkalmasabbnak tűnik, mivel csökkenti az INR-diszperziót, tehát egyenletesebb hatást biztosíthat.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program