A laparoscopia helye a gyomor GIST kezelésében

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Operatív klinikai orvostudomány I.
Szerző(k):
Felföldi Tamás
Intézet:
Sebészeti Intézet
Témavezető(k):
Dr. Pósán János
Dr. Kotán Róbert

A GIST (GastroIntestinalis Stromalis Tumor) a gastrointestinalis traktuson belül leggyakrabban a gyomorban fordul elő, kezelése műtéti. A laparoscopos resectio reális alternatívát képez a kezelésben, ha a tumor mérete, elhelyezkedése és a beteg állapota ezt lehetővé teszi. A gyomor fornix területén elhelyezkedő GIST sikeres laparoscopos resectióját ismertetjük.
57 éves nőbeteg a műtét előtt 2 évvel laparoscopos cholecystectomián esett át. Felhasi fájdalmak miatt történt gastroscopia, mely a nyálkahártyát nem érintő, de azt a fornix területén bedomborító, széles nyélen ülő tumort igazolt, melyet a CT vizsgálat is megerősített, átmérőjét 5 cm-nek véleményezte. Laparoscopos exploratio során az elülső falon, a fornixnak megfelelően elődomborodó, a serosai felszínt nem érintő elváltozást találtunk. Gastrotomiát végeztünk, majd a 2 cm-es nyélen űlő, a lumen felé domborodó elváltozást resecaltuk, a preparáláshoz Ultrascision eszközt használtunk. Az elváltozás nyelét Etichon Endo-GIA-val vágtuk át. Ezt követően a gastrotomiát kétsoros tovafutó varrattal zártuk.
A postoperatív időszakban szövődmény nem volt, a beteg a műtétet követő 5. napon otthonába távozott. Szövettani vizsgálat C-KIT pozitivitást mutató GIST-t igazolt. Onkológia team döntése alapján kemoterápiás kezelésben részesült. Két éves kontroll vizsgálaton a beteg panaszmentes és recidívamentes volt.
A laparoscopos resectió gyomor GIST esetén biztonságos és megfelelő radikalitással végezhető, válogatott esetekben ajánlható műtéti típus.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program