Tüdődaganatok agyi áttéteinek műtéti és sztereotaksziás pontbesugárzással történt kezelésével szerzett tapasztalataink.

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Operatív klinikai orvostudomány II.
Szerző(k):
Kolozsi Péter
Intézet:
Idegsebészeti Klinika
Témavezető(k):
Dr. Bognár László

A tüdődaganatok képeznek leggyakrabban agyi daganatos áttéteket. Az utóbbi években bár jelentősen fejlődött az onkológiai ellátás, ennek ellenére az agyi áttéttel is rendelkező tüdődaganatos betegek életkilátásai továbbra is rosszak. A kezelésben a hagyományos beavatkozások mellett egyre nagyobb szerepet kap a sztereotaksziás pontbesugárzás.
2007 júniusában adták át Magyarország első, és ezideáig egyetlen dedikált agyi gamma sugársebészeti központját Debrecenben. Az eltelt időben 656 betegnél történt sugársebészeti beavatkozás. A betegek közül 128 beteget kezeltünk tüdődaganat agyi áttéte miatt. Ugyanezen időtartam alatt a Debreceni Egyetem Idegsebészeti Klinikáján 74 beteget operáltunk tüdődaganat agyi áttétével.
Jelen munkánkban a betegek kezelése és követése során keletkezett adatok retrospektív feldolgozását végeztük el az azonos időszak alatt végzett nyílt agyműtétek és a gamma pontbesugárzás eredményeinek összehasonlításával.
Szövettanilag legtöbbször adenokarcinómát kezeltünk. Műtétek esetén a szinkron, míg sztereotaksziás kezeléseknél a metakron áttétek voltak túlsúlyban. Életkori különbséget nem észleltünk. A daganatok döntő többségben szupratentoriálisan helyezkedtek el. Műtétre elsősorban a rosszabb ideggyógyászati állapotú betegek kerültek, rendszerint egy áttéttel. Sztereotaksziás pontbesugárzással többszörös áttéteket is biztonságosan tudtunk kezelni. A két kezelési csoportban lévő betegek túlélése között lényeges különbséget nem tapasztaltunk. A csoportokon belül a betegek RPA (recursive partitioning analysis) szerinti beosztását követően, az egyes alcsoportokban jelentős túlélésbeli különbségek mutatkoztak.
Eredményeink azt mutatják, hogy a sztereotaksziás pontbesugárzással, a koponyaműtétekhez hasonlóan, a tüdődaganatok agyi áttétei hatékonyan és biztonsággal kezelhetők. A sugársebészeti kezelés még olyan agyi területeken is lehetséges, ahol a daganatok már hagyományos idegsebészeti műtéttel nem, vagy csak igen nagy veszéllyel operálhatók. Mivel a pontbesugárzás lényeges megterheléssel nem jár, így utána a betegek onkológiai kezelése tovább folytatható.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program