A kéz nyílt töréseinek kezelési módszerei és azok összehasonlítása

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Operatív klinikai orvostudomány II.
Szerző(k):
Hevér Máté
Intézet:
Traumatológiai és Kézsebészeti Tanszék
Témavezető(k):
Dr. Urbán Ferenc

Az emberi kéz kifinomultsága egyedi az élővilágban, lehetővé tette, hogy az ember kiemelkedjen az állatvilágból. Hibátlan működése máig sem veszített fontosságából, sérülése nagyban korlátozza az embert. Nyílt törései, és amputációhoz vezető roncsolódásai máig előfordulnak. Az elvesztett funkció minél teljesebb visszanyeréséhez fontos a hatékony kézsebészeti ellátás. Vizsgálatom célja felmérni, milyen különbség van a választott műtéti technikák eredményessége között, és hogyan befolyásolja a szövődmények előfordulását a választott műtéti megoldás.
A Kenézy Kórház adatbázisában retrospektív vizsgálatot végeztem. Az elmúlt 6 évben, a traumatológia osztályon kézsérülés miatt kezelt betegek közül kiválogattam a nyílt töréssel, illetve amputációval érkezett pácienseket. Összesen 86 beteg kezelési eredményeit vizsgáltam. A sérülteket három csoportba soroltam aszerint, hogy történt-e feltárás, minimálisan invazív osteosynthesis, vagy replantatio. A betegeket kontrollvizsgálatra rendeltük vissza a baleseti utókezelőbe. Az állapotfelmérést, értékelést a Buck-Gramcko score alapján végeztem.
A sérülteken összesen 98 műtétet végeztek, legnagyobb arányban minimál invazív beavatkozásokat 67,35%, másodsorban invazív műtéteket 21,43%. Replantatióra az esetek 11,22 %-ában került sor. Komplikációk minimál invazív műtétek során 3,03%-ban, feltárásos műtétek után 14,29%-ban léptek fel. Replantatio után szövődménymentes gyógyulást nem észleltünk. A Buck-Gramcko score alapján a minimal invazív beavatkozások után 60%-ban kiváló, 40%-ban gyenge, invazív estén 50%-ban jó, 50%-ban gyenge, replantatio után csak gyenge manuális funkcióval tértek vissza a páciensek.
Az eredmények azt mutatják, hogy a minimál invazív beavatkozások során kisebb a másodlagos lágyrész-károsodás. A fedett technika lehetővé teszi a kisebb fragmentumok keringésének megőrzését, csökkenti az adhaesiók kialakulását. Ebben a betegcsoportban kisebb az infekció veszélye, és általában jobb funkcionális eredmény várható. A replantatio gyenge funkcionális eredménye nem meglepő, hiszen ezekben az esetekben volt legsúlyosabb a sérülés, és a kéz fogó-, érzőfunkciójáért felelős valamennyi szövetet helyre kell állítani.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program