Népegészségügyi ellenőr szakos hallgatók mentális egészségének vizsgálata

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2013/2014. tanév
Session: 
Primer prevenció, egészségügyi szervezés és menedzsment
Presenting author
Name (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Szakács Judit Mária

Abstract data

Előadás címe: 
Népegészségügyi ellenőr szakos hallgatók mentális egészségének vizsgálata
Abstract: 

A mentális problémák fokozott népegészségügyi jelentőséggel bírnak, irodalmi adatok is igazolják, hogy napjainkban egyre több ember küzd valamilyen mentális egészségproblémával. A leendő népegészségügyi szakemberek későbbi munkájukból adódóan napi rendszerességgel fognak majd emberekkel foglalkozni, attitűdformáló hatással lesznek a társadalomra. Ehhez elengedhetetlenül szükséges a hiteles fellépés és a nagyfokú stressztűrő képesség. Ezért fontos megismernünk már a tanulmányok ideje alatt hogyan alakul a hallgatók mentális egészsége.
2010 őszén követéses vizsgálat indult a Debreceni Egyetemen tanulmányaikat akkor kezdő, elsőéves magyar nyelven tanuló népegészségügyi ellenőr szakos hallgatók körében azzal a céllal, hogy megismerjük hogyan alakul a diákok mentális egészsége az egyetemi évek alatt. Dolgozatomban a 2012/13-as tanévben harmadéves, illetve a 2013/14-es tanévben negyedéves hallgatók lelki egészségi állapotának jellemzését mutatom be a követéses vizsgálat keretein belül.
Az adatfelvétel a korábbi években is használt anonim, papír alapú, önkitöltős kérdőív segítségével történt. A kérdőív demográfiai tényezőkre, egészségi állapotra, társas támogatottságra és lelki egészségre (pszichés stressz, koherencia-érzés, észlelt stressz) vonatkozó kérdéseket tartalmazott. Az adatbevitel Microsoft Excel 2007, az adatelemzés a STATA 10.0 programmal történt.
Eredményeink szerint mindkét évben a hallgatók közel egyötöde küzdött kóros mértékű pszichés stresszel, mely szignifikánsan magasabb a hasonló korú magyar női átlagpopulációra jellemző értéknél. A hallgatók társaktól kapott támaszának mértéke fokozatosan csökkent az évek alatt, az észlelt stressz és a koherencia-érzés átlaga ugyanakkor nem változott.
A nem kielégítő társas támasz több, a mentális problémák kialakulásához vezető kockázati tényező hatását erősíti, illetve a társas támogatottság csökkenése negatív hatással bír a pszichés stressz tekintetében is. Ezért indokolt lenne az egyetemisták és főiskolások számára nyújtható társas támogatási formák áttekintése és lehetőség szerinti erősítése, valamint a stresszel való megküzdési mechanizmusokat segítő hatékony intervenciók bevezetése és alkalmazása a felsőoktatás keretein belül.

First tutor
Name: 
Bíró Éva
Department: 
Megelőző Orvostani Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program