Kérdőív alapú postoperatív állapotfelmérések elektronikus infrastruktúra-fejlesztése
Abstract data
Bevezetés: Régóta fennálló igény a klinikumban dolgozó szakemberek részéről egy olyan szigorúan tudományos alapú adatgyűjtő rendszer, amely a növekvő adminisztrációs terheken és a jogszabályokban foglalt dokumentációs kötelezettségeken túl, tudományos szempontból értékes információkhoz juttatja az orvosokat. A retrospektív tanulmányok készítéséhez korábban alkalmazott papíralapú információnyerések idő- és energiaigényesek, és az ilyen vizsgálatokon alapuló publikációk tudományos értéke is alacsonyabb. A probléma orvoslása lehet egy újfajta megközelítést alkalmazó rendszer: a progresszív adatgyűjtés.
Módszer és eredmények: A B-A-Z Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház Traumatológia Osztályán olyan szoftverfejlesztés indult meg, mely igyekszik megfelelni a fent vázolt kihívásoknak. A program segítségével lehetőség van olyan folyamatosan bővülő adatbázisok létrehozására, melyekből megfelelő szűrők segítségével gyorsan és célratörően történik, és lényegesen egyszerűbbé válik, az adatnyerés és statisztikai elemzés. A program használata belesimul a mindennapi betegellátás rendjébe. Egyszerű adatbeviteli felületről történik az adatimportálás adat- vagy táblázatkezelőbe a generált szövegfájlokból (.txt kiterjesztésű fájlok). Ezzel párhuzamosan a Magyar Kézsebész Társaság (MKT) országos protokollok kidolgozásával bízta meg azt a csoportot, melynek munkájába bekapcsolódva és a két projektet összefűzve folytatjuk a munkát. Remélhetőleg ezen túl a standardizált utánkövetési protokollok használatával, melyek a program alapját is képezik, különböző intézetek, osztályok eredményei is összehasonlíthatóvá válnak. A program béta-verziója jelenleg is tesztelés alatt áll, folyamatosan zajlik az adatgyűjtés a Kézsebészeti Centrumban, a mindennapi betegellátás részeként.
Konklúzió: Elsőként a radius distalis vég törések eseteire, majd később több kórképre vonatkozóan is elkészültek a protokoll-javaslatok, melyeket az MKT folyamatosan véleményez. Egy szakmailag és informatikailag is stabil, megbízható, modern alkalmazás létrehozásával, és annak széleskörű alkalmazásával magasabb tudományos értékű vizsgálatokat végezhetünk, kevesebb idő és energia befektetésével.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program