Az IFNγ citokin NOD2 stimulációra kifejtett hatásának vizsgálata humán monocita eredetű dendritikus sejtekben

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2014/2015. tanév
Session: 
Experimental immunology, microbiology
Presenting author
Name (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Szabó Brigitta

Abstract data

Előadás címe: 
Az IFNγ citokin NOD2 stimulációra kifejtett hatásának vizsgálata humán monocita eredetű dendritikus sejtekben
Abstract: 

Az intracellulárisan elhelyezkedő nucleotide-binding oligomerization domain-containing protein 2 (NOD2) a baktériumok sejtfalában található muramil-dipeptid (MDP) felismerésére képes receptor. Ligandum kötődést követően a NOD2 egy specifikus szerin-treonin kinázhoz (RIP2) kapcsolódik, ami a nukleáris faktor κ-B és a mitogén aktivált protein kináz útvonal aktivációjához vezet. A folyamat esszenciális lépése a RIP2 poli-ubikvitinációja, melyben fontos szerepe van az inhibitors of apoptosis (IAP) fehérjecsalád tagjainak.
Előzetes eredményeink szerint az MDP önmagában gyengén stimulálja a humán monocita-eredetű dendritikus sejteket (moDC), azonban IFNγ citokinnel alkalmazva erőteljes aktivációt vált ki. Kísérleteinkben ezért célul tűztük ki az MDP-vel és IFNγ-val külön-külön és együttesen aktivált moDC-ek fenotípusos és funkcionális sajátságainak széles körű analízisét, továbbá az IAP molekulák szabályozó szerepének vizsgálatát.
Eredményeink szerint az MDP és az IFNγ együttes alkalmazása szignifikánsan növeli a CD83 aktivációs marker, a CD40, CD80, CD86 kostimulációs molekulák és a HLA-DQ kifejeződését, míg az önmagában alkalmazott MDP csak kis mértékben fokozza a vizsgált molekulák expresszióját. Továbbá azt találtuk, hogy az MDP és az IFNγ együttes alkalmazása jelentősen magasabb gyulladásos (TNF-α, IL-6, IL-12, IL-1β, IL-23) és anti-inflammatórikus (IL-10) citokintermelést eredményez a csak MDP-vel aktivált sejtekhez viszonyítva.
A cIAP1, cIAP2 és XIAP molekulák időfüggő mRNS- és fehérjeszintű kifejeződését vizsgálva azt tapasztaltuk, hogy a cIAP1 és XIAP molekulák fehérjeszinten konstitutív módon expresszálódnak moDC-ekben. A cIAP2 kifejeződése MDP vagy MDP és IFNγ együttes alkalmazásával indukálható, mely utóbbi kezelés szignifikánsan magasabb fehérjeszintet eredményezett. A XIAP depléciója jelentősen csökkentette az MDP és az IFNγ indukálta TNF-α és IL-6 citokinek termelését, amit azonban a cIAP1 és a cIAP2 hiánya nem befolyásolt.
Összegezve eredményeinket azt találtuk, hogy az MDP és az IFNγ szinergista módon fokozza a DC-ek aktiváltsági állapotát és citokintermelését, melynek szabályozásában a XIAP molekulának kiemelkedő szerepe van.

First tutor
Name: 
Dr. Rajnavölgyi Éva
Department: 
Immunológiai Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program