Monoklonális anti-FXIII-B antitestek kötődésének vizsgálata a véralvadás XIII-as faktorához

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2015/2016. tanév
Session: 
Laboratory medicine, clinical microbiology
Presenting author
Name (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Andrásdi Zita

Abstract data

Előadás címe: 
Monoklonális anti-FXIII-B antitestek kötődésének vizsgálata a véralvadás XIII-as faktorához
Abstract: 

Bevezetés: A véralvadás XIII-as faktora (FXIII-A2B2) két potenciálisan aktív A alegységből (FXIII-A) és két hordozó/védő B alegységből (FXIII-B) felépülő heterotetramer protranszglutamináz, mely a véralvadás utolsó szakaszában aktiválódik trombin és Ca2+ együttes hatására. Fő funkciója az alvadék stabilizálása és fibrinolízissel szembeni védelme. Tanszékünkön előállított monoklonális antitestek felhasználásával olyan affinitás kromatográfiás módszer bevezetését tervezzük, mellyel hatékonyan kinyerhető a humán plazmából a FXIII-B. Ehhez elengedhetetlen az előállított antitestek FXIII-B-hez való affinitásának ismerete.
Célkitűzés: egérben termeltetett három különböző monoklonális anti-FXIII-B antitest FXIII-B-vel való interakciójának vizsgálata, kinetikai paraméterek megállapítása felszíni plazmon rezonancia (surface plasmon resonance, SPR) technika felhasználásával; a FXIII-B-hez optimális kötődési tulajdonságot mutató antitest kiválasztása a FXIII-B humán plazmából affinitás-kromatográfiával való tisztítására.
Anyagok és módszerek: a Biacore X típusú készüléken kivitelezett SPR mérésekhez CM5 típusú szenzor chipeket használtunk, melyekre humán plazmából izolált FXIII-B-t, illetve kontrollként BSA-t (bovine serum albumin) immobilizáltunk. Analitként az anti-FXIII-B antitestek különböző koncentrációit áramoltattuk a chipek felszínén.
Eredmények: meghatároztuk a három különböző monoklonális anti-FXIII-B antitest és a FXIII-B interakcióját jellemző kinetikai paramétereket. A kölcsönhatások az alábbi egyensúlyi disszociációs állandókkal (KD) jellemezhetők: 1,21x10-8 M, 3,21x10-10 M, és 1.67x10-9 M.
Konklúzió: SPR technikával igazoltuk, hogy a vizsgált anti-FXIII-B antitestek mindegyike erős affinitással kötődik a FXIII-B-hez, bár az affinitásuk jelentős mértékben – 1-1 nagyságrenddel – különbözik. Eredményeink alapján a FXIII-B-hez leggyengébben kötődő antitest (KD: 1,21x10-8 M), alkalmazását tervezzük első lépésben affinitás kromatográfiás módszer kidolgozására.

First tutor
Name: 
Dr. Pénzes-Daku Krisztina
Department: 
Laboratóriumi Medicina Intézet, Klinikai Laboratóriumi Kutató Tanszék
Second tutor
Name: 
Kun Mária
Department: 
Laboratóriumi Medicina Intézet, Klinikai Laboratóriumi Kutató Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program