Az intoxikált beteg RSI-je

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2015/2016. tanév
Session: 
Egészségtudományok
Presenting author
Name (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Koroknai Bernadett

Abstract data

Előadás címe: 
Az intoxikált beteg RSI-je
Abstract: 

.A mindennapi gyakorlatban méregnek nevezzük azokat az anyagokat, amelyek kis mennyiségben a szervezetbe jutva fizikai, kémiai vagy fizikokémiai hatásukkal a szervezet életfolyamatait, dinamikus egyensúlyát átmenetileg vagy véglegesen megzavarják. A rendelkezésre álló statisztikai adatok szerint hazánkban évről-évre növekszik a mérgezések száma, ezen belül is első helyen állnak a gyógyszerek okozta mérgezések, ezt követi az alkoholmérgezés.
Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) eljárásrendjébe 2014 áprilisában került bevezetésre az RSI (Rapid Sequence Intubation), mely a potenciálisan telt gyomrú betegek sürgősségi intubálása, szigorú rend szerint végrehajtva. Kutatásomat az OMSZ nyíregyházi és mátészalkai mentőállomásain végeztem, a betegdokumentációk áttekintésével 2014 áprilisától 2015 decemberéig. Csak azokat a betegeket vizsgáltam, akik valamilyen intoxikációban szenvedtek, és a prehospitális ellátás során RSI eljárásrend szerint lettek intubálva.
Kutatásom során olyan kérdésekre kerestem a választ, hogy milyen indikáció alapján végeztek RSI-t a mérgezett betegen; változtak-e a standard gyógyszerdózisok, s ha igen, milyen okból; sikeresen kivitelezhető volt-e a gyomormosás; használtak-e antidótumot?
Kutatásom igazolta, hogy az intoxikált betegek RSI-je során változtak a gyógyszerdózisok, viszont a gyomormosás sikerességét nem befolyásolta az, hogy RSI eljárásrend szerint intubálták a beteget.

First tutor
Name: 
Kazamér Ferenc
Department: 
Országos Mentőszolgálat

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program