Staphylococcus aureus törzsek indukálható clindamycin rezisztenciájának vizsgálata

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2010/2011. tanév
Session: 
Biokémia, Mikrobiológia, Immunológia
Presenting author
Name (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Sarkadi Adrien Katalin

Abstract data

Előadás címe: 
Staphylococcus aureus törzsek indukálható clindamycin rezisztenciájának vizsgálata
Abstract: 

Háttér: A Staphylococcus aureus törzsek makrolid rezisztenciájáért két fő mechanizmus felelős. Az msrA gén által kódolt ATP függő efflux és az erm gén által kódolt target módosítás (a 23 SrRNS metilálása). Az első típus a clindamycin rezisztenciára nincs hatással, a target módosítás azonban a clindamycin kötődését is megakadályozza. Ez utóbbi rezisztencia lehet konstitutív vagy indukálható, leghatásosabb induktora az erythromycin. A kétféle rezisztencia fenotípusos megjelenése azonos, elkülönítésük D-teszttel lehetséges.
Célkitűzés: Vizsgálni kívántunk a laboratóriumban izolált 215 S. aureus törzs makrolid és clindamycin rezisztenciája közötti összefüggést, valamint azt is, hogy a törzsek hány százalékát jellemzi az indukálható clindamycin rezisztencia.
Anyag és módszer: A DEOEC különböző klinikáiról beérkező mintákból 2008. május és 2010. szeptember között izolált 215 S. aureus törzs erythromycin és clindamycin érzékenységét vizsgáltunk meg korongdiffúzióval és D-teszttel.
Eredmények: A 215 Staphylococcus aureus törzsből 14 (6,51%) volt MRSA, 5 (2,32%) volt vanomycinre mérsékelten érzékeny (VISA) törzs. A 196 MSSA törzs 5 %-a volt rezisztens clindamycinre, 20%-a erythromycinre. Mindkét szerrel szemben 10 MSSA törzs mutatott rezisztenciát. Az indukálható clindamycin rezisztens törzsek aránya összesen 13,9%-ot tett ki.
Megbeszélés: Az MSSA törzsekkel összehasonlítva az MRSA törzsek között magasabb arányban fordult elő mind konstitutív, mind indukálható rezisztencia. Az indukálható törzsek 13,9%-os aránya miatt a klinikai mikrobiológiai laboratóriumokban ajánlott az indukálható clindamycin rezisztencia rutinszerű szűrése, mivel e törzsek esetében hatástalan makrolid kezelés mellett clindamycint választva sem várható terápiás siker!

First tutor
Name: 
Szabó Judit
Department: 
Orvosi Mikrobiológiai Intézet DEOEC
Prize: 
különdíj

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program