Műtéttel kezelt gyermekkori bokatörések késői eredményei egy traumatológiai és egy gyermeksebészeti osztályon

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Conference: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Operatív klinikai orvostudomány II.
Szerző(k):
Váraljai Vanda
Intézet:
Traumatológiai és Kézsebészeti Tanszék, és Miskolci Gyermekegészségügyi Központ
Témavezető(k):
Dr. Ács Géza
Dr. Bársony Péter

Bevezetés. A műtéti töréskezelés gyermekkorban szigorú indikáció alapján történik és a műtét célja a felnőttek ellátásától eltérően nem stabil synthesis, hanem az anatómiai pontosságú repositio, melyet a legkisebb beavatkozással kell elérni és a lehető legkevesebb fém behelyezésével kell megtartani. Ez az elv különösen érvényes a növekedési porc közeli sérüléseknél.
Betegek és módszer. A DE OEC Traumatológiai Tanszéke és a Miskolci Gyermekegészségügyi Központ által 2003.január 01 - 2008. december 31. között műtéttel ellátott gyermekkori bokatörések késői eredményét vizsgáltuk. A két intézetben 282 bokatörött gyermek közül klinikai és röntgen kontroll vizsgálatunkra 61 beteg jelent meg. A Salter-Harris klasszifikáció szerint osztályzott sérültek közül az I. csoportból 0 a II. csoportból 8, a III. csoportból 4, a IV. csoportból 3, az „átmeneti” triplane törésekből 1 esetben észleltünk késői növekedési zavart, 8 esetben találtunk terhelésre jelentkező időnkénti fájdalmat. Irodalmi adatok szerint a Salter-Harris I-es, II-es lysiseket és a triplane típusú töréseket kedvező, a III. és IV. típusú töréseket rossz prognózisúnak tartják. Megfigyelésünk szerint jó eredményt mutattak az I-es és kis dislocatiojú II-es lysisek, valamint triplane törések, ugyanakkor változó prognózis figyelhető meg a nagy dislocatiojú SH II-es sérülések és a III-IV-es törések esetében.
Következtetés. Eredményeink arra utalnak, hogy a tibia distalis vég sérüléseinél növekedészavar a sérülés típusától függetlenül felléphet. Minél nagyobb a dislocatio, annál nagyobb a valószínűsége, hogy a vérellátás károsodott. A dislocatio mértéke jobban jelzi a prognózist, mint a sérülés anatómiai típusa. Fontos ezért a gyermek több mint egy évig tartó rendszeres ellenőrzése és a szülők figyelmeztetése a várható következményekre.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program