Fizikai aktivitás szerepe a szülés utáni depresszió megelőzésében

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Egészségtudomány III.
Szerző(k):
Polyák Zsuzsa
Mester Lívia
Intézet:
Fizioterápiás Tanszék
Témavezető(k):
Dr. Némethné Gyurcsik Zsuzsanna

A szülés jelentős fizikai és lelki vonatkozással járó állapot az anya életében. A terhesség és a szülés utáni regenerációs időszak fizikálisan megterhelő, amihez hozzájárul a csecsemő gondozásával járó felelősség is. A fokozott terhelés hangulatváltozást, depressziót válthat ki, melynek felismerése a további teendők szempontjából nagy jelentőségű.
Bizonyított tény, hogy a testmozgás kedvező pszichés változásokat eredményez. Kérdés az, hogy hatása hosszabb távon is érvényesül-e. Feltételezzük, hogy a terhesség előtt és alatt kifejtett fizikai aktivitás olyan pozitív lelkiállapotot eredményez, ami a szülés utáni terhelést elviselhetőbbé teszi.
Az Egészségügyi Járóbeteg Központ védőnői szolgálatának segítségével az elmúlt egy évben szült anyák kérdőíves felmérését végezzük. A felmérés validált kérdőívek segítségével történik. Beck féle depresszió kérdőívet, Zung féle önértékelő tesztet és EPDS (Edinburgh Postnatal Depression Scale) kérdőívet használunk saját, fizikai aktivitásra vonatkozó kérdéseinkkel kiegészítve.
Eredményeink azt mutatják, hogy a vizsgált személyek 17%-ára jellemzőek figyelmet érdemlő, depresszióra utaló tünetek. A Beck féle kérdőív a jövőt illető aggodalmat, elégedetlenséget, önvádat tárt fel. A Zung féle teszt, bár összpontszám alapján senki nem került a depressziós csoportba, arra utal, hogy a kismamák egy része esetenként lehangolt, fáradékony, kevésbé tud koncentrálni, úgy érzi, hogy feladatait kevésbé tudja ellátni. Az EPDS teszt eredményei is arra utalnak, hogy nem ritka a pszichés állapot negatív változása a vizsgált periódusban.
Rendszeres sporttevékenységet a résztvevők 45 %-a folytatott terhességét megelőzően. Kismamatornán egyharmaduk vett részt, ők a terhestorna pozitív szomatikus és pszichés hatásairól számoltak be. A fizikai aktivitás és a jelenlegi pszichés státusz között pozitív összefüggést találtunk.
Következtetésünk: a szülést követően jelentkező hangulati elváltozások esetenként olyan mértékben jelentkeznek, melyek figyelmet és további gondozást igényelnek. A terhesség előtt és alatt végzett torna segít a fizikai és pszichés stressz leküzdésében. Ebben nagy szerepe lehet a gyógytornász által irányított tornának.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program