Pumpakezelés tapasztalatai 1-es típusú diabeteses gyermekek körében

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Konzervatív klinikai orvostudomány I.
Szerző(k):
Bartók Edit
Intézet:
Gyermekgyógyászati Intézet
Témavezető(k):
Dr. Felszeghy Enikő

A diabetes mellitus a leggyakrabban előforduló endokrin megbetegedés gyermekkorban, az esetek több mint 95 %-ában 1-es típusú diabetes formájában jelentkezik. A 10/100000 incidenciával Magyarország a közepes rizikójú országok közé sorolható. Az évente felismert új esetek száma egyre nő.
Az intenzív inzulin kezelés alapja a főétkezések előtt adott napi háromszori gyorshatású inzulin, amit bázis inzulin adásával egészítenek ki. A terápia alternatíváját jelentő technika az inzulinpumpa kezelés, ami folyamatos subcutan inzulin infúziót jelent.
Vizsgálataink során 55 olyan 1-es típusú diabetes miatt kezelt gyermek adatait dolgoztuk fel, akik korábban intenzifikált inzulinkezelésben, jelenleg pedig inzulinpumpa kezelésben részesülnek. Arra a kérdésre kerestünk választ, hogy változott-e a pumpakezelés előtti és utáni átlagos HbA1c érték, befolyásolta-e az újfajta kezelés az egy kg-ra számított inzulinigényt, valamint a regisztrált, kórházi ellátást igénylő hypo- és hyperglycaemias események számát.
Felmérésünkben a 24 lányt és 31 fiút életkor és nem szerint csoportosítottuk. Az fiúk átlagéletkora praepubertasban 8,21 ± 2,88 év, pubertasban 15,40 ± 1,86 év (1. és 2. csoport) volt, a lányoké praepubertasban 8,11± 2,77 évnek, pubertasban 15,53 ± 2,27 évnek (3. és 4. csoport) adódott. A pumpabeállítást követően az 1 kg testtömegre vonatkoztatott inzulinigény szignifikánsan kevesebbnek bizonyult, (a csökkenés az 1. csoportban 24,1%, a 2.-ban 38,8 %, a 3.-ban 30,5%, míg a 4.-ben 44,5%). Az átlagos HbA1c érték pumpakezelés előtt 8,6% volt, pumpakezelés mellett 7,6% lett, ami szignifikáns csökkenést jelent. Vizsgálva az ellátást igénylő hyper- és hypoglycaemias rosszullétek számát elmondhatjuk, hogy mind a négy csoportban kevesebbszer fordultak elő pumpakezelés után, azonban az 1. csoportban a vártnál többször jelentkezett hypoglycaemia, amit az intenzív mozgás hatásának tulajdonítottunk.
Eredményeink arra utalnak, hogy a pumpakezelés jobb anyagcserehelyzetet teremt, csökkentve az akut szövődmények veszélyét. A hosszabbtávon romló HbA1c eredmények arra hívják fel a figyelmet, hogy a pumpakezelés csak eszköz és nem cél, nem helyettesíti a megfelelő edukációt és a jó compliance-t.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program