Policystas ovarium syndroma gyermekkorban a DEOEC Gyermekklinika endokrin szakrendelésén megjelent gyermekek adatainak tükrében

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Konzervatív klinikai orvostudomány I.
Szerző(k):
Dömötör Mária
Jancsik Réka
Intézet:
Gyermekgyógyászati Intézet
Témavezető(k):
Dr. Felszeghy Enikő

A polycystas ovarium syndroma (PCOS) a nők egyik leggyakoribb endocrinopathiája, gyakorisága 5-6%. Meghatározó tünetei az abszolút és/vagy relatív hyperandrogenismus okozta hirsutismus, a cikluszavar és az acnek. Gyakori emellett még az obesitas és az insulinresistencia.
Vizsgálatunk során a DEOEC Gyermekklinika Endokrinológiai szakrendelésén 2000. és 2009. között 30 - túlsúlyosság és/vagy hirsutismus panaszával jelentkező - lány adatait dolgoztunk fel. Életkoruk 15,42 ± 1,69 év, testtömeg indexük 32,57±4,79 volt. Vizsgáltuk az antropometriai adataik mellett a szénhidrát- és zsíranyagcseréjüket, kerestük a PCOS-ra jellegzetes nemi hormon és kismedencei UH eltéréseket, valamint a hirsutismus és az acanthosis nigricans jeleit.
A tanulmányba beválasztott lányok BMI adatai alapján két csoportot alkottunk. Célul tűztük ki az obes és a nem obes betegek fizikai statusának és laborvizsgálati eredményeinek összevetését a PCOS diagnosztikai paraméterei alapján.
A vizsgált lányok menarcheja 12,33 ± 1,69 éves korban jelentkezett, ciklusuk 73,3%-ban rendszertelennek bizonyult. Fizikális statusukban 90%-uknál striát írtunk le, hyperinsulinaemiára jellemző acanthosis nigricanst 40%-ban találtunk. A kismedencei UH eltérések vizsgálati anyagunkban az esetek 23,3%-ában utaltak egyértelműen PCO-ra. Nemi hormon eltéréseikből az LH/FSH arányt (átlagosan 1,8) és a csökkent SHBG szinteket emeljük ki. A két csoportban a vizsgált paraméterek között szignifikáns eltérést csak a 120 perces inzulin szintek között találtunk (p=0,05), de az obes csoport értékei minden hormon tekintetében magasabbnak bizonyultak. A szénhidrát anyagcserét tekintve IFG 3,33%-ban, IGT 13,33%-ban fordult elő, a vérzsírok közül a TG és a HDL-C, az úgynevezett atherogén dyslipidaemia értékei mutattak eltérést.
Mindezek alapján elmondhatjuk, hogy a PCOS, amelynek diagnózisa elsődlegesen a klinikai tünetek és a nemi hormon eltérések kimutatásán alapulhat, nem csupán a felnőttkor problémája napjainkban. A hirsutismus, menses-zavar problémakörét az anyagcsere-zavar is szélesíti, ami komoly egészségügyi problémát jelent az érintett gyerekek és családjaik számára, megoldása átfogó kezelést tesz szükségessé.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program