Az MHC-II allélek gyakorisága és az életminőség változásának jellegzetességei Idiopáthiás Inflammatorikus Myopathiákban

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Konzervatív klinikai orvostudomány III.
Szerző(k):
Vincze Melinda
Intézet:
III. Belgyógyászati Klinika, Klinikai Immunológia Tanszék és DE Informatikai Kar, Alkalmazott Matematika és Valószínűségszámítás Tanszék
Témavezető(k):
Dr. Dankó Katalin
Dr. Baran Sándor

Az idiopathias inflammatoricus myopathiák(IIM) közé tartozó polymyositis(PM), dermatomyositis(DM) és overlap myositis(OM) szisztémás autoimmun betegségek, közös jellegzetességük a proximalis végtagizmok immunmediált gyulladása. A myositisek etiológiájában a genetikai faktorok szerepe mellett szól a gyakoribb előfordulás bizonyos etnikai csoportokban, a családi halmozódás, és a szoros HLA-asszociáció. A legújabb kutatások szerint a betegség kialakulásában szerepet játszanak az MHC-II. alosztályba tartozó HLA-DRB1*0301 és a DQA1*0501 gének. Overlap szindrómában a DRB1*0101 antigén jelentős. A myositisben szenvedő betegek életminőségének felmérésére, a progresszió követésére, a klinikai diagnosztikus vizsgálatok mellett, számos országban használják a Health Assessment Questionnaire(HAQ) és a Short Form 36(SF-36) kérdőíveket. Több tanulmány igazolta, hogy a betegek az egészséges populációnál alacsonyabb pontértéket érnek el minden kategóriában(fizikális, szociális egészség, stb.).
Célkitűzésünk az volt, hogy a myositis szakrendelésen gondozott betegek immungenetikai sajátságait meghatározzuk, illetve összefüggést keressünk az MHC-II allélek gyakorisága és az életminőség változása között. A vizsgálatba 144 beteget(111 nő, 33 férfi) és 60 egészséges kontrollt(45 nő, 15 férfi) vontunk be, akiknek szérumából DNS-t izoláltunk. A mintában az MHC-II alléleket PCR és SDS-PAGE segítségével azonosítottuk. A HAQ és SF-36 kérdőíveket a vizsgálatban résztvevők maguk töltötték ki. A statisztikai elemzés az SPSS 17.0 szoftver segítségével történt.
Eredményeink alapján a myositisek kialakulásában rizikófaktornak tekinthető a DRB1*01, DRB1*03, DRB1*14, DRB1*16, DQB1*05 allélek jelenléte. Megállapítható, hogy az MHC-II allélek gyakorisága a vizsgált populációban közelít az irodalmi adatokhoz. Az életminőséget jellemző paraméterek közül az IIM-kal szoros kapcsolatban van a HAQ Disability Index, az SF-36 kérdéscsoportjaiból a Fizikális funkció, a Testi fájdalom, az Általános állapot és a Szociális szerepvállalás. Sem a HAQDI, sem az SF-36 értékei nem különböznek lényegesen az IIM különböző alcsoportjaiban, az egészséges kontrollokhoz képest viszont szignifikáns eltérést tapasztaltunk.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program