A heretumoros betegek fertilitási prognózisa

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Operatív klinikai orvostudomány I.
Szerző(k):
Lévai Írisz Karolina
Intézet:
Szülészeti- és Nőgyógyászati Klinika
Témavezető(k):
Dr. Jakab Attila
Dr. Molnár Zsuzsanna

Célkitűzés: Hazánkban évente körülbelül 250 új heredaganatos megbetegedést regisztrálnak, legtöbbet a 20-35 éves korosztályban. A here tumoros betegségei és azok kezelése egyaránt károsítja az ivarsejtképződést és a betegek fertilitását, melyre az ivarsejt krioperezerváció jelent csak kezelési lehetőséget. Célunk az onkológiai javallatú spermiumfagyasztás utáni felhasználási igény és fertilitási prognózis feltérképezése.
Anyag és Módszer: A DEOEC Szülészeti- és Nőgyógyászati Klinika, Andrológiai és Krioprezervációs Laboratóriumában retrospektív módon, kérdőívvel olyan eseteket vizsgáltunk, ahol heretumor indikációja miatt spermium fagyasztás történt 1998-2008 között.
Eredmények: Az általunk felkeresett 86 betegből, 59-en adtak választ a kérdőívünkben feltett kérdéseinkre, ez 68,6%-os válaszadási arányt jelent. A vizsgálati kritériumainknak megfelelt betegek átlagéletkora fagyasztáskor 27 (16-41) év volt. A daganat 53%-ban a bal, 42%-ban a jobb oldalra lokalizálódott. Mindkét here érintettsége, mindössze 3 esetben fordult elő. A betegek 66%-a részesült kemo-, 22%-a pedig sugárterápiában. Három beteg esetén volt szükség mind a két terápiás eljárásra, 4 esetben pedig kizárólag semicastratio történt. A kezelést követően 13 beteg összesen 17 spontán terhességről számolt be, amelyből 4 végződött vetéléssel, 2 pedig művi abortusszal. A 10 kihordott terhességből 3 fiú és 7 lánygyermek született. Az összes általunk vizsgált betegből mindössze 7-en (11,9%) használták fel a tárolt mintákat. A felhasználás során 2 (28,5%) sikeres intrauterin inszemináció (IUI), 4 esetben (57,1%) pedig sikeres in vitro fertilisatio és intracitoplazmatikus spermium injekció (IVF-ICSI) történt. A fagyasztott minta felhasználásából 5 terhességről van tudomásunk, ebből 2 jelenleg is folyamatban van.
Megbeszélés: Az ondóminőségre vonatkozó vizsgálataink azt mutatják, hogy a heretumoros betegek fertilitása már a kezelés előtt károsodik, azonban a fagyaszott ivarsejtek asszisztált reprodukciós alkalmazásával a későbbi fertilitás jó eséllyel biztosítható. A prognózisra vonatkozó felvilágosítást és a spermium krioprezerváció lehetőségét biztosítani kell a fiatalkori malignus betegségben szenvedőknek.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program