Gócos májbetegségek laparoscopos kezelése

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Operatív klinikai orvostudomány I.
Szerző(k):
Katona László
Intézet:
Sebészeti Intézet
Témavezető(k):
Dr. Pósán János

A máj gócos elváltozásai közül elsősorban a jóindulatú daganatok esetén, ritkábban malignus elváltozások kezelésére alkalmazzák a laparoscopos eltávolítást.
Anyag és módszer: A DEOEC Sebészeti Intézetében 2001 és 2008 között 42 esetben végeztek laparoscopos májreszekciót. A betegek közül 31 nő és 11 férfi volt. Az indikáció 39 esetben jóindulatú tumor volt – 11 FNH, 8 haemangioma, 4 simplex cysta, 3 echinococcus cysta, 1 adenoma, 2 biliaris dysplasia, 10 egyéb jóindulatú elváltozás-, míg 3 esetben colorectalis májmetasztázist távolítottak el. 31 esetben atypusos, 8 esetben anatómiai reszekció történt, 3 esetben pericystectomiát végeztek; az elváltozások átlagos mérete 3,4 cm volt. 22 alkalommal szinkron cholecystectomia is történt. Az átlagos műtéti idő 55 perc volt.
Eredmények: Műtét során conversiót 3 esetben végeztek, reoperációra 1 esetben volt szükség epecsorgás miatt. Szövődményként láz, átmeneti májenzim emelkedés, epecsorgás 4 esetben volt, transzfúzióra 3 beteg szorult. Az átlagos ápolási idő 5 nap volt. A korai posztoperatív időszakban beteget nem veszített el az intézet.
Konklúzió: A laparoscopos májreszekció ajánlott a máj nem nagy, elsősorban a széli részen elhelyezkedő főleg jóindulatú daganatai esetén. Megfelelő műtéti technika alkalmazásával a vérzés és egyéb szövődmények előfordulása csökkenthető, és a laparoscopos technika minden előnye érzékelhető.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program