Metacarpus törések kezelése a DEOEC Traumatológiai és Kézsebészeti Tanszékén 2006 és 2008 között

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Operatív klinikai orvostudomány II.
Szerző(k):
Szádvári Gábor András
Intézet:
Traumatológiai és Kézsebészeti Tanszék
Témavezető(k):
Dr. Frendl István

Célkitűzés: A modern, motorizált világban egyre több és súlyosabb sérüléssel találkozunk. A sérülések megközelítőleg 30%-a a kezet érinti. Irodalmi adatok szerint az összes törés 11,7%-a, míg a kézcsonttörések mitegy 48,7%-a metacarpus törés. A törések kezelésének célja a functio teljes helyreállítása, mert a kézsérültek jelentős része nem képes ellátni a munkáját, és a mindennapi önellátása is nehezített, ami jelentős terhet ró a társadalomra. Retrospektív vizsgálatainkkal arra voltunk kíváncsiak, hogy az elmúlt 3 évben a DEOEC Traumatológiai és Kézsebészeti Tanszékén a metacarpus töréseket milyen módszerekkel kezelték.
Anyagok és módszerek: A DEOEC Traumatológiai és Kézsebészeti Tanszékén a számítógépes adatbázisból kerestük ki a 2006 és 2008 között konzervatívan és műtétesen kezelt metacarpus törést szenvedett betegek adatait. Vizsgáltuk a törések etiológiáját, típusát, a sérültek korát, hogy hanyadik metacarpus sérült, az oldaliságot, a nemi megoszlást, valamint a választott kezelést.
Eredmények: A vizsgált időszakban 1707 sérültet kezeltek a Tanszéken. A sérültek átlagéletkora 32 év volt. A törések 64%-a a jobb kézen, 36%-a pedig a bal kézen volt. A baleseti okok között 48%-ban volt direkt erőbehatás, 20%-ban kézreesés, 14%-ban pedig sportbaleset. Az V. metacarpus törése volt a leggyakoribb, ez az esetek 42%-át tette ki, míg a IV. metacarpus 20%-ban, a I. metacarpus 18%-ban, a II. metacarpus 7%-ban, a III. metacarpus 3%-ban tört el. A maradék 10%-ot többszörös metacarpus törések adták. A sérültek 74%-a férfi, 26%-a nő volt. Az 1707 sérült közül, 1579 esetben alkalmaztak konzervatív kezelést, míg 128 esetben osteosynthesis történt. A műtéti rögzítés leggyakrabban tűződróttal és velőűrsínnel történt, ez a két kezelési mód adta az összes műtét 75%-át. A maradék 25%-ot minicsavar, minilemez, és cerclage technikák tették ki.
Megbeszélés: A fenti adatokból jól látható, hogy a metacarpus törések jelentős részét konzervatívan kezelték, ezek stabil ferde és jól reponálható, retinálható törések voltak, míg az instabil, és nyílt töréseket műtétesen rögzítették.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program