A szem astigmiájának csökkentése szürkehályog műtét során

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Operatív klinikai orvostudomány II.
Szerző(k):
Jákfalvi Éva
Intézet:
Szemklinika
Témavezető(k):
Dr. Németh Gábor

Cél: A szürkehályogműtét során készített cornealis sebek astigmia-csökkentő hatásának vizsgálata átlagos és átlagosnál nagyobb preoperativ cornealis astigmia esetén.

Betegek és módszer: 71 beteg 78 szemén végeztünk szürkehályog műtétet. A műtétek előtt IOLMasterrel határoztuk meg a corneák törőerejét. A legmeredekebb cornealis tengelyben készített 3,0 mm-es seben keresztül végeztünk cataracta műtétet (12h-s seb: 50 szem; temporalis seb: 28 szem). A műtét végén az átlagosnál nagyobb preoperativ astigmiával rendelkező szemek esetén (n=31) a fősebbel megegyező méretű cornealis sebet nyitottunk a fősebbel szemben. Átlagosan 9 héttel a műtétek után ismét meghatároztuk a cornealis astigmiát minden betegcsoportban, a tapasztalt változásokat statisztikai módszerekkel, valamint vektoranalízissel elemeztük.

Eredmények: A betegek életkora 72,49±12,61 év volt. A 12h-nál készített sebek jelentősen nagyobb astigmiát indukáltak, mint a temporalis sebek (p<0,01). A preoperativ cornealis astigmia csökkenése nagyobb volt kettős cornealis sebek esetén a temporalis (p<0,01) és a 12h-nál készített sebek esetén is (p=0,04). A műtétek során illetve a postoperativ szakban sem volt a sebekkel összefüggésbe hozható szövődmény.

Következtetés: A cornealis astigmia csökkentésének egyik lehetősége a szürkehályogműtétek során nyitott sebek helyzetének megfelelő megválasztása és szükség esetén kettős cornealis seb nyitása.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program