Idegrendszer elleni antitestek vizsgálata gluten szenzitív enteropathiás betegekben

2011/2012. tanév
Klinikai immunológia, reumatológia
Németi Nóra

A glutén szenzitív enteropathia-t (GSE, coeliakia), vagyis lisztérzékenységet megfelelő genetikai hátterűekben glutén elfogyasztása miatt kialakuló kóros immunválasz okozza. Autoimmun szindrómáról beszélhetünk, hiszen számos bélen kívüli tünet, betegség társulhat hozzá, az egész szervezetet érintve. A betegeknél a gasztrointesztinális tünetek mellett akár idegrendszeri problémák is kialakulnak. A GSE-ben megfigyelt neurológiai betegségek hasonlóak a paraneoplasiás neurológiai betegségekhez.
Vizsgálataink hipotézise az volt, hogy az immunrendszer aktivációja a bélszövetben anti-neuronális antitestek termelődéséhez vezethet, ami hozzájárulhat a neurológiai társbetegségek kialakulásához. Célunk volt, hogy kimutassuk a lisztérzékeny betegek szérumából az idegrendszer ellen termelt autoantitesteket, ill. azonosítani ezeket a paraneoplasiás neurológiai betegségekben már jól ismert, onconeurális fehérjék vizsgálatával. Összesen 38 beteg (34 nő, átlagéletkor: 38 év; 4 férfi, átlagéletkor: 46 év) mintáját vizsgáltuk. Az agyi fehérjék ellen termelt autoantitestek kimutatását Western blot vizsgálattal végeztük. Autoantitest jelenléte 38 betegből 26 esetben volt kimutatható. Ezek közül 1 esetben kb. 15 kD, 3 beteg esetén kb. 20 kD, 6 alkalommal kb. 35 kD, 4 betegnél kb. 40 kD, 3 esetben kb. 45 kD, 3 betegnél kb. 50 kD, 5 betegnél kb. 55 kD, 3 esetben kb. 60 kD, 4 betegnél kb. 72 kD, 1 beteg esetén kb. 85 kD, 1 esetben kb. 120 kD és további 1 alkalommal kb. 150 kD nagyságú idegrendszeri fehérjék ellen termelt, IgG alosztályba tartozó autoantitesteket mutattunk ki. 10 beteg széruma tartalmazott egynél több fehérje elleni autoantitestet. A mintákat az antigénként szereplő onconeurális fehérjéken (amphiphysin, CRMP5, Nova, cdr2, Elav, Ma2, recoverin és Zic4) dot blot módszerrel is vizsgáltuk. Két betegnél anti-Zic4 antitest, egy beteg esetén pedig anti-Hu antitest jelenlétét detektáltuk.
Eredményeink mindenképpen felvetik az autoimmun mechanizmus lehetséges szerepét a glutén szenzitív enteropathiához társuló neurológiai tünetek hátterében és hozzájárulhatnak a megfelelő terápia (a szigorú gluténmentes diéta mellett akár immunológiai kezelési stratégia) kialakításához.

Dr. Barta Zsolt
Belgyógyászati Intézet, III. Belgyógyászati Klinika