A Clostridium Difficile epidemiológiája a DEOEC Klinikáin 2011-ben

2012/2013. tanév
Primer és szekunder prevenció, epidemiológia, egészségügyi szervezés
Fekete Anita

A Clostridium Difficile epidemiológiája a DEOEC Klinikáin 2011-ben

Bevezetés:Az antibiotikumok használatával összefüggő hasmenések leggyakoribb kórokozója a Clostridium difficile,mely egy spóraképző,Gram+,obligát anaerob,A és B exotoxin termelő baktérium.Hazánkban is egyre növekvő számú Clostridium Difficile fertőzést regisztrálnak,mind nosocomialis,mind behurcolt fertőzésként nő a jelentősége.Fontosságát az egyre gyakrabban előforduló terápia rezisztencia, másrészt a klinikai tünetek súlyossága magyarázza.Az antibiotikumon kívül ismert rizikótényezők még PPI terápia, citosztatikus kezelés, komorbid betegségek, hosszú ápolási idő.
Módszerek:A 2011.01.01. és 2011.12.31.között az OEC-en előfordult CDI fertőzések kivizsgálása történt betegdokumentáció és mikrobiológiai leletek alapján.A fertőzéseket esetdefiníció alapján azonosítottuk.Ebben az időszakban 73 beteg fordult elő. Eredmények:Mikrobiológiai leletek alapján összesen 96 pozitív székletvizsgálat volt.A 2011-ben elvégzett összes székletvizsgálat 39%-ban kértek Clostridium difficile fertőzésre vizsgálatot.A célzott székletvizsgálatok 11,9% volt pozitív CDI fertőzésre.Az eredmények 48,95%-a CD + toxin+,20,83% CD + toxin-,29,16% CD- toxin+ minta.
Betegdokumentáció alapján a CDI incidenciája 7,29/10000 a fekvőbeteg ellátásban 2011-ben. A 73 esetből 65,7% nosocomialis fertőzés,34,3% behurcolt.A nem szerinti eloszlása 64,7%-ban nő, 34,3%-ban férfi volt.Kor szerinti eloszlásuk 45,2% 65 év feletti,27,4% 50-65 év között,9,5% 20-50 év között,19,1% 3 év alatti(1év alatti 12,33%).Leggyakrabban Belgyógyászat jellegű fekvőosztályokon 42,46% fordult elő a fertőzés,Intenzív osztályokon 27,4 %,Rehabilitációs Osztályon 12,3%,Gyermekosztályon 13,7%,Sebészet jellegű fekvőosztályokon 4,1% volt a fertőzés előfordulása.
Következtetés:CDI okozta fertőzések száma a DEOEC-en emelkedő tendenciát mutat a DEOEC-en.Rizikófaktorok közül kiemelendő:antibiotikum,protonpumpa gátlók
A DEOEC-en 2011-ben is infekciókontroll protokoll szerint történt a betegek ellátása.A 73 beteg között járvány nem igazolódott.A CDI további terjedését csak 1 komplex stratégiával lehet meghatározni,ami magába foglalja az infekciókontroll tevékenységet,a protonpumpagátlók és antibiotikumok korlátozását.

Dr. Orosi Piroska
Kórházhigiéne és Infekciókontroll Tanszék