Összehasonlító adatok kísérleti/laboratóriumi állatfajok vörösvérsejt aggregatiós tulajdonságairól, és azok kimutathatósága különböző mérőmódszerekkel

2012/2013. tanév
Aneszteziológia és intenzív terápia, sürgősségi betegellátás, kísérletes sebészet, urológia, szülészet-nőgyógyászat
Juhos Krisztina

BEVEZETÉS: A kísérleti sebészeti kutatásokban, az eredmények megfelelő értékelhetőségéhez és összehasonlíthatóságához fontos a kísérleti/laboratóriumi állatfajok paraméterei közti különbségek feltárása. A haemorheologiában a vörösvérsejt (vvs) aggregatio nagyfokú diverzitást mutat a fajok között és ezek kimutathatósága metodika-függő is. Az irodalomban egymásnak ellentmondó adatok és magyarázatok találhatóak e különbségek kapcsán. Jelen vizsgálatunkban négy állatfaj vvs aggregatiós összehasonlító elemzését végeztük el két különböző mérőmódszerrel.
MÓDSZEREK: Vizsgálatainkat (engedélyszám: 19/2011/DEMÁB) 16 inbred egér, 15 outbred patkány, 7 inbred beagle kutya és 13 outbred sertés vénás vérmintáin végeztük (anticoagulans: K3-EDTA). Meghatároztuk a haematologiai paramétereket (Sysmex F-800) és a vvs aggregatiós paramétereket LoRRca MaxSis Osmoscan készülékkel (laser-backscattering elv) és Myrenne MA-1 vvs aggregometerrel (fény transzmissziós elv). A paraméterekből standardizált differencia értékeket is számoltunk, hogy meghatározhassuk, melyik készülék mutatja ki nagyobb érzékenységgel a vizsgált állatfajok közötti különbségeket.
EREDMÉNYEK: A LoRRca aggregatiós index (AI) értékek egérben 11,63±5,16 %-nak, patkányban 69,92±11,64 %-nak, kutyában 48,4±9,13 %-nak, sertésben 62,91±7,66 %-nak adódtak. A Myrenne aggregatiós index (M 10 sec) érték egérben 7,89±4,21, patkányban 3,64±1,79, kutyában 10,22±6,45, míg sertésben 11,45±4,91 volt. A standardizált differencia abszolút értékei a LoRRca AI kapcsán volt nagyobb (egér vs. patkány = 4,58; egér vs. kutya = 3,51; egér vs. sertés = 5,55; patkány vs. kutya = 1,45; patkány vs. sertés = 0,5; kutya vs. sertés = 1,22), míg a Myrenne M 10 sec esetén jóval alacsonyabbnak bizonyult (egér vs. patkány = 0,93; egér vs. kutya = 0,3; egér vs. sertés = 0,55; patkány vs. kutya = 0,98; patkány vs. sertés = 1,5; kutya vs. sertés = 0,15).
KÖVETKEZTETÉS: A vizsgált állatfajok között jelentős különbségek mutatkoztak a mért aggregatiós paraméterekben. A két készülék eltérő érzékenységgel hasonló tendenciákat képes kimutatni az állatfajok közötti vörösvérsejt aggregatiós különbségről. Mindebben a LoRRca készülék bizonyult érzékenyebb módszernek.

Dr. Kiss Ferenc
Sebészeti Intézet, Sebészeti Műtéttani Tanszék