Pszichoterapeutákra és orvosokra vonatkozó sztereotípiák összehasonlító vizsgálata

2012/2013. tanév
Neurológia, neurovaszkuláris medicina, pszichiátria
Raffai Gellért

Kutatásomban a pszichoterapeutákról és orvosokról alkotott sztereotípiák összehasonlító vizsgálatát tűztem ki célul. Az elővizsgálat során 172 személyiségvonásból dimenziókat alkottam, amelyeket 3 foglalkozás (mérnök, orvos, pszichoterapeuta) mentén csoportosítottak. Ezután 45 személyiségdimenzióból állt össze a kutatási kérdőív, amit az előző három foglalkozásra vonatkozóan ellentétes tulajdonságpárok mentén kellett pontozni. A szűrőkritériumok után 101 fő került a statisztikai elemzésbe. A 45 dimenzióból varianciaanalízisekkel kiszűrtem 20 olyan dimenziót, amiben a foglalkozások nem különböztek, így 25 foglalkozásspecifikusabb dimenzió maradt a vizsgálatban. Ebből a 25 dimenzióból az orvosokat és a pszichoterapeutákat 24 dimenzióban (a kivétel az introverzió-extroverzió) szignifikánsan különbözőnek értékelték. A dimenziókon faktoranalízist végeztem az orvosok és a pszichoterapeuták értékelésével kapcsolatban, ami 3-3 faktorba sorolta a dimenziókat. Az orvosokkal kapcsolatos sztereotípiákat összerendező 3 faktor vagy profil alapján megjelent egy olyan orvoskép, aki iránt mágikus elvárásokat támasztanak a betegek, a második profil a távolságtartó, technokrata orvosé, a harmadik pedig a kellemes emberi tulajdonságokkal rendelkező orvos képe. A pszichoterapeuták esetében az első faktor vagy profil a humanisztikus terapeuta képe, a második profil a rideg, analitikus terapeuta képe, a harmadik pedig a professzionális tudós képe. A faktorok közül 2-2 megfeleltethető egymásnak, a harmadik pedig a segítőbe vetett bizalom/bizalmatlanság eredője mentén szintén összefügg. Hipotézisvizsgálatot végeztem arra vonatkozóan, hogy a saját pszichoterápiás élménnyel rendelkezők és a saját pszichoterápiás élménnyel nem rendelkező kitöltők értékelésében mutatkozik-e szignifikáns különbség: eredményeim alapján a saját pszichoterápiás élménnyel rendelkezők szignifikánsan fantáziadúsabbnak értékelték a pszichoterapeutákat, míg a többi dimenzióban nem volt eltérés. Végül összehasonlítottam, hogy a férfiak és nők mely dimenziókban értékelik különbözően a pszichoterapeutákat: a nők szignifikánsan tapintatosabbnak, tudományosabbnak és precízebb munkavégzőnek értékelték a terapeutákat.

Dr. Bugán Antal
Magatartástudományi Intézet, Klinikai- és Egészségpszichológiai Tanszék