DGL-α megoszlása patkány gerincvelő felületes hátsó szarvában

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2012/2013. tanév
Tagozat: 
Anatómia, morfológia, fejlődésbiológia
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Szerencsi Nóra

Előadás adatai

Előadás címe: 
DGL-α megoszlása patkány gerincvelő felületes hátsó szarvában
Összefoglaló: 

Az endokannabinoid rendszer az interneuronális szinapszisok retrográd modulátoraként hatva fontos szerepet tölt be a fájdalomérzékelés és –feldolgozás szabályozásában a központi idegrendszer számos területén, többek között a gerincvelő hátsó szarvában. Ismeretes, hogy a gerincvelőben fájdalmas ingerek hatására a 2-arachidonoilglicerol (2-AG) nevű endokannabionoid ligand szabadul fel, melynek mennyisége és a fájdalmas ingerekkel kiváltható endogén fájdalomcsillapító mechanizmusok szoros kapcsolatban állnak. Meglepően keveset tudunk azonban a 2-AG szintézisét végző enzimnek, a diacilglicerol-lipáz a-nak (DGL-α) a megoszlásáról a gerincvelő hátsó szarvában. Ezért munkánk során célul tűztük ki a DGL-α megoszlásának vizsgálatát a gerincvelő felületes hátsó szarvában immunhisztokémiai módszerek segítségével.
Kettős immunfluoreszcens jelöléseink alapján a DGL-α immunreaktív foltok nagy számban alkottak szoros kapcsolatokat nociceptív primer afferensek és serkentő gerincvelői interneuronok axonterminálisaival. Elektronmikroszkópos vizsgálataink megerősítették, hogy az erőteljes DGL-α immunreaktivitás posztszinaptikus dendritek membránjához asszociálódik serkentő szinaptikus kontaktusok közelében.Ezzel szembenaz axonterminálisok döntő többségén nem sikerült DGL-α-t kimutatni. Jelentős DGL-α immunreaktivitást találtunk azonban asztrocitákon és mikroglia sejteken.
Eredményeink alapján neuronok és gliasejtek egyaránt képesek 2-AG- t felszabadítani a gerincvelő felületes hátsó szarvában. A 2-AG a serkentő szinapszisok közelében található posztszinaptikus dendritekből, illetve a szinapszisoktól távolabb található gliasejt nyúlványokbólszabadulhat fel.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Antal Miklós
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet
2. témavezető adatai
Név: 
Hegyi Zoltán
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet
Díj: 
3. díj

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program