A túlsúly hatása az érelmeszesedés kockázati tényezőire ismert érszövődménnyel rendelkező és nem rendelkező hyperlipidaemiás betegekben
Előadás adatai
A DEOEC Belgyógyászati Intézet Anyagcsere Betegségek Tanszék Lipid szakrendelésének beteganyagából 61 lipidcsökkentő kezelésben nem részesülő hyperlipidaemiás, ezen belül 30 ismert érszövődménnyel rendelkező (E+), és 31 érszövődménnyel nem rendelkező (E0), korban és nemben illesztett beteg bevonásával vizsgáltuk a testtömegindex (BMI) és az érelmeszesedés kialakulásában szerepet játszó gyulladásos, oxidatív és egyéb paraméterek közötti összefüggéseket.
Az antropometriai adatok meghatározását validált eszközökkel végeztük. Az érszövődmények felmérése a betegdokumentáció, a fizikális vizsgálat és a további képalkotó vizsgálatok alapján történt. A szérum myeloperoxidáz (MPO), mátrix metalloproteáz-9 (MMP-9), szolubilis CD40 ligand (CD40L), aszimmetrikus dimetlarginin (ADMA) és mátrix metalloproteáz szöveti inhibitor-1 (TIMP-1) szintjét ELISA módszerrel határoztuk meg. A szérum paraoxonáz (PON1) és arileszteráz (Aryl) aktivitást spektrofotometriás módszerrel mértük.
A vizsgált teljes betegpopulációban pozitív korreláció igazolódott a BMI és a MPO (r= 0,25; p=0,07), C-reaktív fehérje (CRP) (r=0,26; p=0,06) és a MMP-9 (r=0,41; p<0,01) szintje között. Bár magasabb BMI és haskörfogat értékeket mértünk az érszövődménnyel rendelkező betegeinknél, a különbség nem volt szignifikáns (BMI E+:30,26±3,9 vs E0: 28,56±5,47; hsk E+:101,63±11,1 vs. E0:96,15±13,9). Az érszövődménnyel rendelkező betegeknél szignifikánsan magasabb volt a dohányosok (23,3% vs. 6,45%, p<0,05) és a hypertoniások (70% vs. 13,3%, p<0,05) aránya az érszövődménnyel nem rendelkezőkhöz képest. Bár magasabb CRP, MPO, ADMA, MMP-9 és TIMP-1 szintet, és alacsonyabb PON aktivitást mértünk az érszövődménnyel rendelkező betegek esetén a szövődménymentes betegekhez képest, a különbségek nem bizonyultak szignifikáns mértékűnek.
Vizsgálataink alapján a magasabb BMI kedvezőtlenül befolyásolja számos proatherogén faktor szérumszintjét hyperlipidaemiás betegekben. A gyulladásos és egy egyéb proatherogén faktorok szérum szintje magasabb manifeszt érszövődménnyel rendelkező betegeinknél. További, nagyobb betegszámú vizsgálat szükséges eredményeink igazolásához.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program