Technológiai függőség és pszichés vonatkozásai

Neurológia, neurovaszkuláris medicina, pszichiátria
Pálmai Zsolt Ágoston

Technológiai függőség és pszichés vonatkozásai

Napjainkra igen elterjedt az informatikai, elektronikai eszközök használata. Egyre nagyobb hatást gyakorol pszichénkre a közösségi oldalakon zajló virtuális élet, az állandóan magunknál hordható okostelefon, laptop, notebook, a folyton működő és elménket megállás nélkül információkkal támadó híradástechnikai eszközök. A technikai és gazdasági tendenciák szerint ezen eszközök egyre szélesebb rétegekhez jutnak el, mind időigényesebb és érdekfeszítőbb elfoglaltságot kínálva a felhasználónak. Ezen kívül az egyszerűbb, gyorsabb és folyamatos felhasználás érdekében, pszichénkhez és testünkhöz való "közeledésüknek" köszönhetően mesterséges függelékek, mintegy érzékszerveink toldalékaiként, egyre lényegesebb és nélkülözhetetlenebb szerepet vívnak ki maguknak életünkben. Egy elméleti modellben annak összetettségében - pszichés-, társadalmi-, társas kapcsolati-vonatkozásaiban is - szeretnénk bemutatni a napjainkban kialakuló kontakt technológia-függőség veszélyeit (Cyber-szindróma), valamint a jelenlegi tendenciák szerint a közeljövőben várhatóan felbukkanó technológiamegvonási tünetegyüttest (ICAROS-szindróma), melyről a szakirodalomban még nem találtunk említést. Szeretnénk bemutatni a már ismert viselkedési addikciók, mint internet- és szerencsejáték-függés irodalmi adatait, valamint saját kérdőíveink eredményeit felhasználva, miben különbözik az ICAROS-szindróma a már említett viselkedési addikcióktól, miért lehet összetettebb, elterjedtebb és veszélyesebb azoknál, valamint megkíséreljük, hogy a kialakulásától védő faktorok vizsgálatával megelőzési és terápiás stratégiát kínáljunk, hangsúlyozva a pszichiátriai prevenció fontosságát, kiemelvén annak méltatlan elhanyagolását. Szeretnénk felhívni a figyelmet pszichénk sérülékeny voltára, valamint a technológiai és társadalmi folyamatok elménkre és annak egészséges működéséhez szükséges társadalmi kapcsolatainkra gyakorolt káros hatásaira. Munkánkkal arra törekszünk, hogy az általunk modellként használt, a közeljövőben feltételezhetően kialakuló ICAROS-szindróma egyetlen áldozatot se szedjen, mindössze egy elméleti modell maradjon.

Dr. Frecska Ede
Pszichiátriai Tanszék