Diszfunkcionális attitűdök kérdőív magyar nyelvű változatának tesztelése magyarországi eseti mintán

2012/2013. tanév
Primer és szekunder prevenció, epidemiológia, egészségügyi szervezés
Kurtyán Timea

A kognitív terápia atyja, Aaron Beck az 1960-as években arra a következtetésre jutott, hogy betegeinek mentális problémái a gondolkodásukban fellelhető mintákra, automatikus negatív gondolatokra vezethetők vissza, amelyek gátolják a személyek megküzdését mindennapi problémáikkal, és mentális kórképek kialakulásához vezethetnek. Az elméletet továbbfejlesztve Young sémáknak nevezte el azokat a nem tudatos, visszatérő gondolkodási mintázatokat, amelyek stresszhelyzetekben torz kognitív működést eredményeznek. A sémák tartalmát diszfunkcionális hiedelmek képezik, amelyek bizonyos fokig egészséges egyénekben is azonosíthatók, de különösen dominánsak depressziós és személyiségzavaros egyénekben. A diszfunkcionális attitűdök vizsgálatára egy széles körben használatos angol nyelvű kérdőív (DAS) szolgál. Ennek magyar változatát készítettük el és teszteltük egy hazai eseti mintán. A DAS skála 17 tételből áll, és 2 alskálára bontható, amelyek a perfekcionizmust és a dependenciát vizsgálják. Különböző életkorú és helyzetű csoportokba tartozók: rendőrök, urológiai ambuláns betegek, pedagógusok, egy idősotthon lakói és dolgozói, valamint egy háziorvosi körzet betegei töltötték ki a kérdőívet, amelyben a diszfunkcionális attitűdök mellett a lelki egészség egyéb jellemzőit, a pszichés stresszt és a koherencia-érzést is vizsgáltuk standandizált skálák segítségével. A kitöltők átlagéletkora 46 év volt, többségében nők (76%), házasok (60%), és felsőfokú végzettségűek (44%). A diszfunkcionális attitűdök átlagpontja a vizsgált mintában 49 (szórás:18, min. 17, max. 105) pontnak adódott, amely 2,79 ponttal volt magasabb egy hasonló korú holland mintában találtnál, de ez a különbség nem volt szignifikáns. A perfekcionizmus alskála átlaga a magyar mintában szignifikánsan, 4,71 ponttal alacsonyabbnak, a dependencia alskála átlaga viszont szignifikánsan, 7,49 ponttal magasabbnak adódott a holland mintához képest. A dinamikus önbizalmat jellemző koherencia-érzés szignifikánsan, 0,8 ponttal csökkentette a diszfunkcionális attitűdök átlagpontszámát, és a várttal ellentétes módon, a női nemhez tartozás is szignifikáns módon, 8,5 ponttal csökkentette a diszfunkcionális attitűdök átlagát.

Dr. Kósa Karolina
Megelőző Orvostani Intézet