A TbPIP39 enzimmel kölcsönható partnerek azonosítása és funkciójának meghatározása a Trypanosoma brucei differenciációjának szabályozásában
Előadás adatai
Az afrikai álomkór kórokozója, a Trypanosoma brucei (T. brucei), több mint 60 millió ember életét veszélyezteti a Szubszahara térségében. A T. brucei-t az emlős gazdaszervezetek között a cecelégy terjeszti. Az emlős véráramában az osztódó „slender” forma T. brucei a transzmisszióra való felkészülés során belép egy szigorúan szabályozott differenciációs folyamatba, amely során a sejtciklus G0 fázisában megrekedt ”stumpy” formává alakulnak. A betegség ellen védőoltás nem létezik, ami jelentősen megnehezíti az ellene folyó küzdelmet. Ezért ahhoz, hogy a jövőben sikeresen szálljunk szembe az álomkórral, nagyon fontos a Trypanosomák differenciálódásának pontos megismerése az emlős gazdaszervezetben és a cecelégy vektorban.
A T. brucei genomjának vizsgálata szerint, a magasabb rendű eukariótákra jellemző fő jelátviteli útvonalak hiányoznak a Trypanosomákból. Az egyetlen ismert protein foszfatáz jelátviteli kaszkádot, amely a „stumpy” formák cecelégyben életképes „prociklikus” formába történő differenciálódását szabályozza, Dr. Szöőr Balázs és munkatársai azonosították. Ennek a jelátviteli útvonalnak a fontos szabályozója egy tirozin foszfatáz (TbPTP1), amely megakadályozza a „stumpy” formák időelőtti átalakulását a „prociklikus” formává. Amennyiben a TbPTP1-t inaktiváljuk, az idő előtt „prociklikus” formává differenciálódott sejteket az emlős gazdaszervezet immunrendszere felismeri és elpusztítja, így a kórokozó újabb gazdaszervezetbe való átvitele lehetetlenné válik. Ebben a folyamatban kulcsszerepet tölt be a nem régen azonosított TbPIP39 foszfatáz, amely gátolja a TbPTP1 aktivitását.
A munkám célja a fentiekben említett foszfatáz jelátviteli út pontosabb megismerése és a TbPIP39 kölcsönható partnereinek azonosítása volt. A munkám során számos új „ptp” jelölt, TbPIP39-t túltermelő, differenciálódásra képes transzgén sejtvonalat hoztam létre T. brucei-ban. E sejtvonalakkal egereket fertőztünk meg és a parazitémia csúcsán „stumpy” stádiumban levő formákat izoláltunk az egerek véréből. Mind a tisztított, differenciálódásra késztetett parazitákat és mind a „prociklikus” parazitákat a TbPIP39 fehérje kölcsönható partnereinek tisztítására használtam.
Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program