HIV-ellenes, önszerveződő mannobiozid mimetikumok szintézise

2013/2014. tanév
Gyógyszerészi kémia, gyógyszeranalitika, farmakognózia, gyógyszertechnológia, gyógyszerfelügyelet, minőségbiztosítás
Demeter Tamás István

HIV-ellenes, önszerveződő mannobiozid mimetikumok szintézise

A szerzett immunhiányos tünetegyüttes (aquired immunodeficiency syndrome, AIDS) 1981-ben fogalmazódott meg, majd 1983-ban izolálták a betegséget okozó retrovírust (HIV). A HIV (human immunodeficiency virus) a felületén lévő gp120 glikoproteinek közreműködésével kötődik a T-limfocita sejtekhez, melyek elpusztításával lehetetlenné teszi az immunrendszer működését. A kapcsolódásban kulcsszerepet játszanak a gp120 sejtmembrán-glikoprotein jellegzetes, alfa(1-2)-kötésű D-mannopiranozid végcsoportokat tartalmazó, elágazó oligoszacharid egységei. Fontos kiemelnünk, hogy a sejtfelszíni receptorokhoz való kötődés multivalens kölcsönhatás révén valósul meg.
Célkitűzésünk a HIV-hez hasonló, gömbszerű, a felületükön alfa(1-2)-kötésű tio-mannobiozid egységeket tartalmazó molekulák – szénhidrát-gömbök – előállítása volt. E célból olyan amfifil glikokonjugátumokat terveztünk, melyekben az aktív szénhidrát rész egy hídmolekulán keresztül kovalensen kapcsolódik hexadekanol illetve fullerén-pirrolidin származékokhoz. Ez olyan önszerveződésre képes szerkezetet eredményez, mely multivalens hatás kialakítását teszi lehetővé.[1] A szintézis kulcslépései: a tio-kötésű mannobiozid egységek előállítása tio-click reakcióval [2], illetve a hidrofil és lipofil molekularészek összekapcsolása azid-alkin click reakcióval.[3] Feltételezzük, hogy az előállított multivalens szénhidrátligandumok kompetitív gátlószerként megakadályozzák a HIV megkötődését a T-limfocitákon, így vezérmolekulaként szolgálhatnak a HIV-fertőzést megakadályozó gyógyszer kifejlesztésére.
A glikokonjugátumok aggregációját dinamikus fényszórás fotometria és diffúz-NMR felhasználásával tanulmányozzuk, és folyamatban van HIV-ellenes aktivitásuk meghatározása.

1. A. Barnard, D. K. Smith: Self-assembled multivalency: dinamic ligand arrays for high-affinity binding, Angew. Chem. Int. Ed. 2012, 51, 6572.
2. L. Lázár, M. Csávás, M. Herczeg, P. Herczegh, A. Borbás: Synthesis of S-linked glycoconjugates and S-disaccharides by thiol-ene coupling reaction of enoses Org. Lett.2012, 14, 4650.
3. H. C. Kolb, M. G. Finn, K. B. Sharpless: Click chemistry: diverse chemical function from a few good reactions. Angew. Chem. Int. Ed. 2001, 40, 2004.

Borbás Anikó
Gyógyszerészi Kémiai Tanszék