Növényi kannabinoidok hatása humán keratinociták biológiai folyamataira

Sejtbiológia, sejtélettan
Fazekas Eszter

Növényi kannabinoidok hatása humán keratinociták biológiai folyamataira

Ismert, hogy a Cannabis sativa a hallucinogén (-)-Δ9-tetrahidrokannabinol mellett több nem-pszichotróp fitokannabinoidot (FK) is termel. Ezen vegyületek számos jótékony élettani hatását dokumentálták már, azonban a humán bőr biológiájának vonatkozásában ez idő szerint csak kevés adat áll rendelkezésre hatásukkal kapcsolatban. Jelen kísérleteink során ezért a legismertebb nem-pszichotróp FK, a (-)-kannabidiol (CBD) biológiai hatásait vizsgáltuk primer és immortalizált humán keratinocitákon.
Kísérleteink kezdetén MTT-assay segítségével megállapítottuk, hogy a CBD 24 órás kezelések során 10 μM-os koncentrációig nem befolyásolta az immortalizált HaCaT keratinociták életképességét. Ezt követően a korai apoptotikus és nekrotikus folyamatok jelzésére alkalmas DilC1(5)-SYTOX Green jelölés segítségével kimutattuk, hogy a fenti koncentráció-tartományban a CBD-kezelés valóban a citotoxicitás veszélye nélkül alkalmazható.
Eredményeink in vivo relevanciáját növelendő kísérleteinket primer normál humán epidermális keratinocitákon (NHEK) is elvégeztük. Megállapítottuk, hogy NHEK-k esetén a CBD már 10 μM-ban is csökkentette az életképességet és 5 μM-tól pro-apoptotikusnak mutatkozott; ezért további kísérleteink során a NHEK-kon is biztosan a citotoxicitás veszélye nélkül alkalmazható 1 μM-os koncentrációban adagoltuk a CBD-t.
Ezt követően arra voltunk kíváncsiak, hogy a CBD más bőr-eredetű sejttípusok (pl. szebociták) esetén munkacsoportunk által már leírt gyulladásgátló hatása keratinocitákon is kialakul-e. Az „in vitro gyulladás” kiváltására irodalmi adatok alapján a Toll-like receptor-3-at aktiváló poly-(I:C)-t alkalmaztuk 20 μg/ml-es koncentrációban. Azt tapasztaltuk, hogy a poly-(I:C) 24 órás kezelést követően jelentősen fokozta több ismert gyulladásos citokin (interleukin-1α és -β, valamint a tumornekrózis faktor-α) mRNS szintű kifejeződését (RT-qPCR), amit az 1 μM-ban alkalmazott CBD szignifikánsan csökkentett.
Eredményeink arra utalnak, hogy a CBD humán epidermális keratinociták esetén is jelentős gyulladásgátló hatékonyságot mutat, ami felveti terápiás felhasználásának lehetőségét a különböző gyulladásos bőrbetegségek adjuváns terápiájában.

Oláh Attila
Élettani Intézet