A szabad hemoglobin hatásai az érátmérőre

Élettan, kórélettan
Pető Attila

A szabad hemoglobin hatásai az érátmérőre

A szervezetben a kórosan felszaporodó szabad hemoglobin számos patológiás folyamatot képes elindítani. Irodalmi adatok szerint a szabad hemoglobin vérnyomásemelő, érösszehúzó hatásokkal is rendelkezik, továbbá feltételezték, hogy reagálni képes olyan molekulákkal, mint a nitrogén-monoxid vagy a hidrogén peroxid (H2O2). Korábbi TDK előadásomban beszámoltam arról, hogy a H2O2 vázizom arteriolákon bifázisos hatást vált ki (34±3% konstrikció 100µM-nál, 80±11% dilatáció 10 mM-nál). Jelen munkában a hemoglobin közvetlen (önmagában kifejtett) és közvetett (H2O2 választ befolyásoló) hatásait vizsgáltam.
Kísérleteinkhez Wistar patkány m. gracilisából intramuscularisan futó arteriolákat izoláltunk, az erek mindkét végét kanüláltuk, majd 80 Hgmm intraluminaris nyomás mellett 37 ºC-on videomikroszkópos rendszerrel vizsgáltuk az érátmérő változásait. A konstriktív válaszokat a kiindulási érátmérőhöz, a dilatatív válaszokat a Ca2+-mentes közegben mért átmérőhöz viszonyítva fejeztük ki. A kísérletek előtt a kontraktilis képességet norepinefrinnel (10 µM, 65±2 % konstrikció, n=13, p<0,001), az endothel funkciót acetilkolinnal (10 µM, 84±4 % dilatáció, n=7, p<0,001) ellenőriztük.
Növekvő koncentrációban (1-100µM) alkalmazott hemoglobin funkcionális endothellel rendelkező erekben konstrikciót váltott ki (100µM-nál 12±4% érátmérő-csökkenés, n=4, p<0,05), míg endothel hiányában nem történt szignifikáns érátmérő-változás (100 µM-nál 2±1% érátmérő csökkenés, n=3, p=0,3).
100 µM hemoglobin jelenlétében az ép endothellel rendelkező ereken a H2O2 által kiváltott konstrikció csökkent (100 µM H2O2-nál 34±3%-ról 12±1%-ra, n=3, p<0,05), míg a nagyobb koncentrációkban megfigyelt dilatatív hatást nem befolyásolta (81±4% dilatáció 10 mM H2O2-nál, n=3, p<0,05). Funkcionális endothel hiányában 100 µM hemoglobin jelenlétében a H2O2 dilatatív hatása magasabb koncentrációk mellett jelentkezett (300 µM helyett 1 mM-nál).
Eredményeink arra utalnak, hogy a vörösvértestekből kiszabadult hemoglobin rendelkezhet vaszkuláris hatásokkal önmagában, illetve más vazoaktív molekulákkal történő reakciója révén.

Tóth Attila
Kardiológiai Intézet, Klinikai Fiziológiai Tanszék