A diclofenac premedikáció, mint pre-emptív analgézia hatása a torakotómiát követő mellkasi és vállfájdalom előfordulására: prospektív, randomizált, kontrollált vizsgálat

2014/2015. tanév
Aneszteziológia és intenzív terápia, sürgősségi betegellátás
Farkas Orsolya

Bevezetés: A preemptív analgézia a műtét előtt analgetikum adásával vagy idegblokád technikával elkezdett fájdalomcsillapítást jelent. A torakotómia előtt megkezdett antinociceptív kezelés eredményeként a posztoperatív fájdalomcsillapító mennyisége csökkenthető. Munkánk során a diclofenac preemptív fájdalomcsillapító hatását vizsgáltuk mellkassebészeti betegekben.
Eredményeink 50, torakotómiára kerülő beteg feldolgozott adatait mutatják be. A betegeket boríték randomizációs módszerrel 2 csoportra osztjuk: 1. csoport: premedikációban 100 mg diclofenac-ot kap per os (n=25), 2. (kontroll) csoport: diclofenac premedikációban nem részesülő betegek (n=25). Vizsgálatunkat minden betegnél 5 napon keresztül végezzük. A vizuális analóg skála (VAS) segítségével meghatározott műtét előtti fájdalom érzet mellett a mellkasi- és vállfájdalom vonatkozásában is rögzítésre kerül az aznapi legerősebb, illetve az aktuális napi fájdalom a műtétet követően. Elsődleges végpontként torakotómiás fájdalom esetén mért, míg másodlagos végpontként a vállfájdalom esetén mért VAS érték min. 10%-os csökkenését határoztuk meg a kontroll csoporthoz képest.
Értékelésünkben a medián (kvartilisek) értékek és ezek különbségei szerepelnek a hozzájuk tartozó szignifikancia szinttel. Jelenlegi eredményeink alapján nincs szignifikáns különbség az epidurálisan adott kumulatív bupivacain dózisában (cBUP), sem az iv, sem per os adott fájdalomcsillapítók kumulatív morfin equivalens dózisában (cMED) (cBUPepid DICcsoport: 2.3 (2.2-3.2) mg/kg vs cBUPepid CONcsoport: 2.85 (2.4-3.4) mg/kg, p=0.13; cMEDiv DICcsoport: 6.3 (1.5-31.5) mg/kg vs cMEDiv CONcsoport: 13.7 (2.2-39.7) mg/kg, p=0.3; cMEDpo DICcsoport: 2.6 (0.9-4.3) mg/kg vs cMEDpo CONcsoport: 3.8 (3.0-4.8) mg/kg, p=0.1). Az adatok median (25-75IQ) formában vannak megadva.
A vizuális analóg skála segítségével felmért fájdalomértékek alapján nincs szignifikáns különbség a kumulatív mellkasi fájdalom VAS értékekben (cVASth DICcsoport: 38. (30.5-52.0) vs cVASth CONcsoport: 40.5 (30.5-49.5), p=0.8). Viszont a kumulatív váll fájdalom VAS értékeiben szignifikáns különbség mutatkozott (cVASsh DICcsoport: 2.0 (0.0-15.8) vs cVASsh CONcsoport: 11 (6.0-24.5), p=0.02).

Dr. Pálóczi Balázs
Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Tanszék