Különböző kilégzésvégi széndioxid szintek hatása az agyi vazoreaktivitásra és a szisztémás artériák falmerevségére propofollal történő anesztézia során

2014/2015. tanév
Aneszteziológia és intenzív terápia, sürgősségi betegellátás
Tóth Viktor

Bevezetés: A tanulmány célja a különböző kilégzésvégi széndioxid szintek hatásának vizsgálata a cerebrovaszkuláris reaktivitásra, illetve a szisztémás artériák rugalmasságára propofollal történő altatás során.
Módszerek: Emlő-, visszér- és lágyéksérv-műtét során 20 ASA I-II-es beteg agyi keringését vizsgáltuk transcraniális Dopplerrel az arteria cerebri mediában (ACM), valamint perifériás artériáik rugalmasságát SphygmoCor készülékkel az arteria radiálison mértük. Méréseinket négy időpontban végeztük: preoperatívan; indukció után, 15 perccel a 40 Hgmm-es kilégzésvégi CO2 (EtCO2) elérését követően; majd 35 Hgmm-es és 30 Hgmm-es EtCO2 elérését követően 5-5 perccel. A Schneider-modellt követve az altatáshoz használt propofolt TCI-pumpával adagoltuk, így a vizsgálat idejére 4 g/ml-es állandó plazmakoncentrációt értünk el. A statisztikai elemzéshez ismételt méréses ANOVA módszert használtunk.
Eredmények: A narkózis bevezetésekor a centrális vérnyomás szignifikánsan csökkent (93,4±9,9Hgmm vs. 68,4±6,9Hgmm), az augmentációs index (AIx75) 14,3±12,7%-ról 6,1±9,9%-ra mérséklődött. Ezen paraméterekre az EtCO2 változása nem volt hatással. Az ACM-ben mért átlagos áramlási sebesség (MBFV) szignifikánsan, átlagosan 37,6±11,8%-al csökkent az indukciót követően, míg a pulzatilitási index (PI) 44,0±23,7%-al emelkedett. Az 5-5 Hgmm-es EtCO2 csökkenések hatására az MBFV szignifikáns mértékben csökkent (4,407%/Hgmm és 3,11%/Hgmm), a PI pedig emelkedett (4,7%/Hgmm és 3,1%/Hgmm). A szubendokardium perfúzióját jelző arányszám (SEVR) emelkedő tendenciát mutatott a műtétek előrehaladtával (149,45±44% vs. 166,78±26,44%).
Következtetések: A propofol hatására a szisztémás rezisztencia-arteriolákban dilatáció következik be, ennek következménye a centrális és perifériás vérnyomásesés. A kezdeti EtCO2-től függetlenül jelentős mértékben csökkent a cerebrális perfúzió, emellett az agyi erek CO2-reaktivitása megtartott maradt. Az Alx 75 paraméter csökkenését tapasztaltuk, amely az artériafalak rugalmasságának fokozódását jelzi. Amennyiben stabilak a keringési paraméterek, ezen összetevők hatására csökkenhet a szív utóterhelése.

Dr. Molnár Csilla
Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Tanszék