A retinol-szaturáz enzim genetikai hiányának következményei egér modellen vizsgálva

2014/2015. tanév
Sejtbiológia
Sághy Tibor

Már korábbi adatokból ismert volt a retinoidok reténsav és a retinoid X receptorokon keresztül a mononukleáris fagocita sejtek számos funkcióját szabályozzák, mit például azok proliferációja és az Fc opszonizált részecskék illetve élesztő sejtek fagocitózisa. Korábbi kisérletek azt is kimutatták, hogy a retinoidok fokozzák az apoptotikus sejtek eltakarítását számos fagocitózishoz kapcsolat receptor, koreceptor és hídképző molekula felszabályozásával. Korábban kimutattuk, hogy a makrofágok kifejezik a retinaldehid dehidrogenáz (RALDH) enzimet és képesek retinoidokat termelni. HPLC-MS technikát és olyan transzgén egeret használva, amelyben a bakteriális LacZ gén kifejeződése az endogén retinoid szintézis függvénye kimutattuk retinsav jelenlétét apoptotikusan elhaló tímuszban, illetve LXR agonistával beoltott egérből származó hasüregi makrofágokban is. Tömegspektrometriás mérések alapján a retinoid egy dihidro-retinol származéknak bizonyult. Az ennek a szintéziséhez szükséges retinol-szaturáz (RetSat) enzim expressziója megnövekedett apoptotikusan elhaló tímuszban és a LXR agonistával vagy transz-retinsavval kezelt csontvelői makrofágokban. Felnőtt RetSat knock out (KO) transzgénikus egerekben lépmegnagyobbodás, antinukleáris antitestek voltak kimutathatók, ami autoimmun betegségre utalhat. Az autóimmun betegség egyik oka az apoptotikusan elhalt sejtek nem megfelelő eltakarítása lehet. Ugyanakkor az in vitro kísérletek során a vad tipusú és a KO egerekből származó makrofágok apoptotikus sejt fagocitáló képessége között nem volt kimutatható különbség. A fagocitózissal kapcsolatos gének expressziójának összehasonlítása során a TIM4 PS receptor csökkent expressziót mutatott az LXR liganddal kezelt KO makrofágokban és az apoptotikusan elhaló KO tímuszban egyaránt. A RetSat KO egerek lépében megnövekedett számú aktív kaszpáz-3 pozitív sejt volt kimutatható, amely az apoptotikusan elhalt sejtek késlekedő eltakarítására utalhat. Összegezve az eredményeink azt mutatják, hogy a dihidro-retinoidok szerepet játszhatnak a fagocitózis szabályozásában és a retinol-szaturáz enzim hiánya autoimmun kórképek kialakulásához vezet, amely a makrofágok csökkent in vivo fagocitáló képességének egyik lehetséges következménye.

Dr. Szondy Zsuzsa
Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet