A bőr barrier funkciójának vizsgálata különböző topográfiai területeken

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2014/2015. tanév
Tagozat: 
Klinikai immunológia, reumatológia, bőrgyógyászat
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Hajdu Krisztina

Előadás adatai

Előadás címe: 
A bőr barrier funkciójának vizsgálata különböző topográfiai területeken
Összefoglaló: 

A bőr egyik legfontosabb feladata, hogy elválasztja a külső környezetet a belső környezettől, mely feladatot elsősorban a bőr fizikokémiai barrierje végzi. A fizikokémiai barrier elemei a korneociták, az őket körülvevő lipidek és a korneociták közötti sejtkapcsolatok. Ismert, hogy a bőrön található mikrobiom nem egységes, különböző topográfiai területeken más-más mikroorganizmusok kolonizálják a felszínt. Ezek a mikroorganizmusok hatással vannak a bőr immunológiai barrierjére, de eddig nem történt kutatás arra nézve, hogy a fizikokémiai barrier tulajdonságait vajon befolyásolja-e az eltérő mikrobiom, vagyis, hogy egységes-e a bőr fizikokémiai barrierje az eltérő topográfiai területeken.
Arra kerestük a választ, hogy különböző topográfiai területeken különbözik-e a bőr fizikokémiai barrier funkciója.
50 önként jelentkező egészséges egyénen határoztuk meg a transzepidermális vízvesztést (TEWL) és a bőr felszíni pH-t, valamint 17 biopsziás anyagban a barrier egyik legfontosabb struktúrfehérjéjének, a filaggrinnak (FLG) a mennyiségét, mint a fizikokémiai barrier főbb mérhető jellemzőit. A TEWL-t a TEWAmeter TM300, a pH-t a Cutometer MPA580 segítségével határoztuk meg. Hat pontban mértük, melyeket száraz, zsíros és nedves csoportokra osztottunk. Száraz terület az alkar belső, középső területe és a lábszár lateralis felszíne voltak, zsíros a homlok középső része, az arcközép, és az orr, nedves pedig a könyökhajlat. A FLG expressziót immunhisztokémiai módszerrel vizsgáltuk száraz, zsíros és nedves területekről nyert biopsziás anyagban. A tárgylemezeket whole slide imaging módszerrel digitalizáltuk és a Panoramic Viewer szoftver segítségével kvantitáltuk az adatokat.
A TEWL, a pH és a FLG expresszió esetében sem találtunk szignifikáns különbséget a száraz, zsíros és nedves területek között. Részletesebb csoportbontás esetén is csak a TEWL mérésekor találtunk különbségeket, sem a pH, sem a FLG tartalom nem mutatott jelentős topográfiai eltérést. A nem szerinti szubanalízis sem mutatott eltérést a fizikokémiai barrier jellemzőiben.
A bőr fizikokémiai barrierje nem mutat olyan jelentős topográfiai különbségeket, mint amilyeneket a bőrünkön élő mikrobiom esetén lehet kimutatni.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Szegedi Andrea
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Bőrgyógyászati Klinika

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program