A hepatocellularis carcinoma előfordulásának és kezelésének eredményei régiónkban

2014/2015. tanév
Endokrinológia, nefrológia, gasztroenterológia
Papp Renáta

A hepatocellularis carcinoma (HCC) világviszonylatban a 3. leggyakoribb rosszindulatú daganatos megbetegedés. Csaknem mindig cirrhosis talaján alakul ki.
A Medsol rendszerben 2009.01.01-2014.02.15-ig a C2290 (májsejt rák) kóddal jelzett betegek adatait tekintettük át (etiológia, cirrhosis megléte, tumor stádium a diagnózis idején, kimenetel).
A jelzett időszakban 401 HCC diagnózissal kódolt beteg közül 187-nek volt bizonyítottan májsejt rákja. [143 férfi (76,5%), 44 nő (23,5%)]. Átlagéletkoruk 64 év (32-84) volt. Megelőzően 72-nek (39%) volt ismert cirrhosisa, 51 betegben (27%) a daganat felismerésekor derült fény rá. Biztosan nem volt májzsugora 26 embernek (14%), 38 esetben (20%) nem találtunk adatot. A betegség kialakulásában biztosan szerepet játszott az alkoholfogyasztás 77 betegben, a vírus hepatitis 61 betegben, a nem alkoholos zsírmáj (NASH) pedig 65 beteg esetén. Cirrhosis nélkül kialakult májsejt rák esetén leggyakrabban NASH volt igazolható. A daganat az érintettek zömében előrehaladott stádiumban került felismerésre. Barcelona kritérium szerinti korai (kurábilis) stádiumú volt 19,9 %-ban, előrehaladott stádiumú 80,1%-ban. A stádiumot elsősorban a tumor mérete rontotta, 44 esetben volt előrehaladott a májzsugor (Child B-C). A terápia az ajánlásnak megfelelően történt 68 %-ban, hibás volt a választás 32%-ban. A túlélést a Barcelona score (korai: 956,5 nap/ késői: 619,5 nap), a társbetegségek jelenléte (609/646 nap) és az etiológia is befolyásolta (Vírus:668 nap, NASH:567 nap, alkohol:448 nap).
A HCC mortalitási mutatói jelenleg is rosszak. Ennek fő oka a késői felismerés, amelyet a cirrhosisos populáció rendszeres szűrése is csak részben old meg, mivel a betegek jelentős részében a tumor diagnosztizálása előtt a májzsugor sem volt ismert. A diabeteses és obes betegek ultrahangos szűrése HCC irányában megfontolandó, mivel közöttük fordult elő legtöbbször májsejt rák cirrhosis nélkül. A betegek gondozásában az etiológiai faktorként szereplő májbetegség terápiájának is van jelentősége, mely a túlélést lényegesen befolyásolja. A HCC kezelésében az onkológus mellett a hepatológusnak is fontos szerepe kellene legyen.

Dr. Vitális Zsuzsa
Belgyógyászati Intézet, Gasztroenterológiai Tanszék