D-vitamin ellátottság és csontanyagcsere szisztémás sclerosisban

Klinikai immunológia, reumatológia, bőrgyógyászat
Deák Anna Mária

D-vitamin ellátottság és csontanyagcsere szisztémás sclerosisban

Bevezetés: A szisztémás sclerosis (SSc) a bőrt és a belső szerveket (tüdő, gastrointestinalis tractus (GI), szívizom, vese) érintő autoimmun betegség. Korábbi kutatások már bizonyították, hogy a SSc-ban szenvedő betegeknél alacsonyabb szérum D-vitamin koncentrációk fordulnak elő, e mögött malabsorptio és a vastagabb bőr miatti csökkent D-vitamin szintézis állhat.
Célunk, hogy megvizsgáljuk az osteoporosis prevalenciáját, a D-vitamin értékeket és ezek összefüggését sclerodermában szenvedő betegeken.
Betegek: A Reumatológiai Tanszéken gondozott 197 SSc-s beteg (átlagéletkor: 63 év, átlagos betegség fennállási idő: 18 év) vett részt a vizsgálatban, 160 limitált, 37 diffúz forma. A nemek megoszlása: 171 nő, 26 férfi. A betegek között 114 GI, 156 pulmonalis, 144 cardialis érintettség fordult elő. A 197 betegből 70 szedett tartósan 25-OH-D-vitamint.
Eredmények: A betegek átlag 25-OH-D-vitamin szintje 76,84±34,80 volt, a limitált csoportban 78,91±33,57, a diffúzban 67,87±39,67. A kettő között nem volt szignifikáns különbség (p=0.271). D-vitamin elégtelenség (<75 nmol/l) a betegek 55%-ban volt, kritikusan alacsony szint (<25 nmol/l) 3%-ban. Limitált formában hypovitaminosis 49%-ban fordult elő, míg diffúzaknál 80%-ban. A D-vitamint szedők és nem szedők átlaga közel azonos volt: 78,72 nmol/l és 75,58 nmol/l. Az osteoporosis vizsgálatakor a T score értékek átlaga az összes betegben -2,05±1,42, a limitáltaknál -2,21±1,30, a diffúzaknál -0,91±1,82. A két csoport között szignifikáns volt a különbség (p=0,009), a limitáltaknál kaptunk rosszabb értékeket. A D-vitamin és T score értékeket tekintve, nem találtunk szignifikáns korrelációt sem az összes beteg, sem az egyes SSc csoportok esetében.
Következtetés: A DEXA értékek a limitált csoportban rosszabbak, ami magyarázható a magasabb életkorukkal. A D-vitamin szint és DEXA értékek között nem volt összefüggés. Nem találtunk szignifikáns különbséget a D-vitamin szintben az SSc alcsoportokban, ugyanakkor magasabb az alacsony D-vitamin szintű betegek aránya a diffúz betegeknél. A D-vitamin átlag elérte a normál érték alsó határát, melynek hátterében a rendszeres gondozás, megfelelő D-vitamin pótlás állhat.

Dr. Szűcs Gabriella
Belgyógyászati Intézet, Reumatológiai Tanszék