Kétoldali vesetumorok kezelésével szerzett tapasztalataink

Urológia, szülészet-nőgyógyászat
Lőrincz Ábel

Kétoldali vesetumorok kezelésével szerzett tapasztalataink

A kétoldali vesetumor (továbbiakban KV) lehet szinkron (egyidejű kétoldali tumor) vagy metakron (a tumor különböző időpontokban jelenik meg). Kezelésüknél az onkológiai szempontok mellett fokozott figyelmet kell fordítani a vesefunkció megőrzésére.
Célok
A KV-ok sebészi kezelése során az onkológiai és funkcionális eredményesség vizsgálata.
Módszerek
1995 és 2013 között összesen 61 beteget kezeltünk KV miatt. 2000 és 2012 között 779 alkalommal történt műtét egyoldali vesetumor miatt.A 61 kétoldali vesedaganatos beteg közül 42-nek a követése történt az Urológiai Klinika által. Vizsgáltuk a túlélési időt, a GFR-t, a tumorok szövettanát, TNM beosztását és szövettani grádusát.
Eredmények
A KV-oknál az első műtét során 44 betegben került sor nefrektomiára, míg 16 betegben tumor rezekcióra és egy alkalommal biopsziára. A daganat átlagos nagysága 5,5±2,9 cm volt. A szövettani vizsgálat eredménye: pT4 (1 esetben), pT3b (3), pT2 (32) és pT1 (24). A szövettan 53 alkalommal világossejtes, 4 esetben kromofób, 2 betegben papilláris, 1-1 esetben sarkomatoid illetve Wilms-tumort igazolt. A tumorok differenciáltsága a következő volt: Grade I: 13, Grade II:15, Grade III:5, Gx:28.
A második operáció során 13 betegben végeztek nefrektómiat, és 47 esetben tumor rezekció történt. Az eltávolított daganat átlagos nagysága 4,0±2,6 cm volt. A szövettani vizsgálat eredménye: pT4 (1 esetben), pT3a (3), pT2 (26) és pT1 (29). A szövettan 49 alkalommal világossejtes, 6 esetben kromofób, 3 betegben papilláris míg 2 esetben sarkomatoid tumort igazolt. A tumorok differenciáltsága a következő volt: Grade I: 17, Grade II:25, Grade III:10, Grade IV:1, Gx:8.
A GFR a kontroll csoportnál 29%-kal, a szinkron tumoroknál 51%-kal, a metakron tumoroknál 34%-kal csökkent.
Az 5 éves túlélés a kontroll csoport T1-T2-es daganatainál 80%, a T3-T4-es daganatoknál 36%, a szinkron tumorok T1-T2-es daganatainál 52%, a T3-T4-es daganatainál 0%, a metakron tumorok T1-T2-es daganatainál 57%, a T3-T4-es daganatoknál pedig 40% volt.
Következtetés
KV-ok esetében a kétoldali rezekció vagy az egyoldali nefrektómia és ellen oldali rezekció eredményesen alkalmazható, mert elfogadható onkológia eredményt nyújtanak részlegesen megőrzött veseműködés mellett.

Dr. Berczi Csaba
Urológiai Klinika