T-helper aktivitás Mycobacterium fertőzésben

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2014/2015. tanév
Tagozat: 
Gyermekgyógyászat, infektológia, pulmonológia
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Király Helga

Előadás adatai

Előadás címe: 
T-helper aktivitás Mycobacterium fertőzésben
Összefoglaló: 

A Mycobacterium tuberculosis komplexbe tartozó baktériumfajok okoznak leggyakrabban tuberkulózist (TBC). Mind a patogenezis, mind a diagnosztika szempontjából kiemelt szerepe van a fertőzés során aktiválódó T-limfocitáknak. Látens, vagy aktív M. tuberculosis fertőzésben a perifériás vérben a kórokozóra specifikus effektor-memória T-limfociták keringenek, amelyek detektálásának modern módszerei az interferon-gamma release assay-k (IGRA). A módszer alapelve az, hogy M. tuberculosis specifikus oligopeptid epitópkeverékkel végzett 16-24 órás ex vivo stimulációt követően a szekretálódott interferon-gamma a vérplazmában kimutatható.

Célul tűztük ki, hogy a perifériás vér TBC specifikus, peptid antigénekkel történő ex vivo stimulációját követően mRNS szinten vizsgáljuk az egyes citokinek expressziójában bekövetkező változásokat, továbbá, hogy az ily módon megállapított citokin expressziós mintázat segítségével részletesebben jellemezhessük az immunválasz során aktiválódó T-limfociták összetételét.

Munkánk során az IGRA pozitív vérmintákból kivont RNS-ből reverz transzkripcióval állítottunk elő komplementer DNS-t, majd a citokinek mennyiségét valós idejű polimeráz láncreakció segítségével mértük, az összehasonlítást ddCt módszerrel végeztük.

Vizsgálataink során azt tapasztaltuk, hogy a Th1 aktivációt jelző IFN- γ és IL-2 mRNS expresszió mellett az IL-17A, IL-13, valamint az IL-22 transzkripciója is megemelkedett. Az elsősorban Th2 eredetű IL-10 esetében nem tapasztaltunk változást.

Eredményeinket összefoglalva a kórokozónak kitettség (expozíció) alatt a Th1 típusú antimikróbás válasz mellett a Th17 és valószínűleg Th22 típusú szisztémás immunválasz is kimutatható.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Kónya József
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Orvosi Mikrobiológiai Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program