Invazív diagnosztikai tesztek okozta hypertonia előfordulása terhességben

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2014/2015. tanév
Tagozat: 
Urológia, szülészet-nőgyógyászat
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Pataki Edit

Előadás adatai

Előadás címe: 
Invazív diagnosztikai tesztek okozta hypertonia előfordulása terhességben
Összefoglaló: 

Bevezetés: Az elmúlt években feltételezték, hogy a chorionboholy mintavétel (CVS) az amniocentesissel (AC) szemben terhességi magasvérnyomáshoz vezethet, melynek okaként a CVS során történő méhlepény destrukcióját feltételezik. A szakirodalmat áttekintve azonban az irodalmi adatok ellentmondásosak. Célunk volt saját anyagunkban megfigyelni CVS és AC esetén az alacsony rizikójú populációban a későbbi terhességi magasvérnyomás előfordulását.
Anyag és módszer: Retrospektíve analizáltuk a Klinikánkon 2013 és 2014-ben végzett CVS és AC vizsgálatokat. A beavatkozásokat CVS esetén a 10-13. terhességi héten, AC esetén a 17-21. héten végzetük, ultrahang ellenőrzés mellett. Csak azon eseteket válogattuk be a vizsgálatunkba, akiknek normális citogenetikai eredménye született, valamint a szülése Klinikánkon zajlott le.
Eredmények: 107 terhes esett át CVS-en és 299 terhes AC-n, akik a beválogatási kritériumoknak megfeleltek. A preeclampsia 5 illetve 2 terhesnél alakult ki (1,87%; 1,67%), valamint az összes magasvérnyomással járó pathológia 28 illetve 9 terhesnél volt megfigyelhető(8,41%; 9,36%).
Következtetések: A Klinikánkon végzett CVS esetén a terhességi magasvérnyomás betegség, beleértve a preeclampsiát is, előfordulása nem emelkedik az AC csoport hasonló eredményeivel összehasonlítva. Ezen pathológiák előfordulása megegyezik az ilyen beavatkozásokon át nem esett terhesek hasonló eredményeivel. Retrospektív analízisünk nem tudta igazolni a CVS-t követően nagyobb számban előforduló terhességi magasvérnyomást.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Lampé Rudolf
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program