A terhesség és annak kimenetele szisztémás lupus erythematosusos és reumatoid arthritises betegek esetében

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2014/2015. tanév
Tagozat: 
Urológia, szülészet-nőgyógyászat
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Szodorai Ildikó Judit

Előadás adatai

Előadás címe: 
A terhesség és annak kimenetele szisztémás lupus erythematosusos és reumatoid arthritises betegek esetében
Összefoglaló: 

Bevezetés: A szisztémás lupus erythematosus (SLE) és a reumatoid arthritis (RA) nagyobb részben érinti fogamzókorú nőket. Esetükben a gyermekvállalás központi helyen áll.
Célkitűzés és módszerek: A DEKK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán 2004 és 2014 között 32 SLE-s beteg 33 és 14 RA-s beteg 15 terhességének kimenetelét vizsgáltuk retrospektív módon.
Eredmények:
SLE-s terhesek esetében az átlagos születési idő 35,4 hét, átlagos születési súly 2560 g volt. A terhességet 69,6%-ban műtéti úton fejeztük be. A gravidák átlagéletkora 29,45 év volt. A betegség kezdete és a szülés időpontja között eltelt idő átlagosan 7,06 év volt. 13 páciens, a terhesség vállalása előtti 6 hónapban nem részesült kezelésben. Tizenkilencen a terhességet megelőző fél évben átlagosan 6,31 metilprednisolont kaptak. Két esetben történt azathioprint, 4 esetben chloroquin, 6 esetben acetilszalicilsav, 7 esetben anticoagulans terápia történt, 3 beteg pedig antihipertenzív kezelést kapott. A terhesség alatt 19 gravida átlagosan 6.94 mg metilprednisolont, 5 várandós acetilszalicilsavat, hárman chloroquinet, 4 gravida azathioprint kapott, heten antihipertenzív terápiában részesültek. Tartós anticoagulálásban egy kismama részesült. Három esetben a várandós specifikus kezelésben nem részesült.
RA-s terhesek esetében a 15 szülés átlagosan 37,2 héten történt 2799 g-os átlagos születési súllyal. A szülés 29 %-ban császármetszés során zajlott le. A várandósok átlagéletkora 30,35 év volt. A betegség kezdete és a szülés között eltelt idő 4,72 év volt. A terhességet megelőzően 6 hónappal a betegek közül 9-en, a terhesség alatt öten nem kaptak kezelést. Négy esetben metilprednisolon, 1 esetben salazopyrin kezelés volt indokolt. A terhesség alatt heten átlagosan 4,8 mg metilprednisolont, ketten chloroquinet kaptak. Egy esetben antihipertenzív kezelés, két gravidánál LMWH terápia volt indokolt.
Következtetés: Kutatásaink alapján a tervezett terhesség SLE és RA esetén megfelelő terápia és szoros terhesgondozás mellett sikeresen kiviselhető.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Vad Szilvia
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika
2. témavezető adatai
Név: 
Dr. Szántó Antónia
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Belgyógyászati Intézet, Klinikai Immunológiai Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program