Anti-Mi-2 szindróma idiopathiás inflammatoricus myopathiákban

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2014/2015. tanév
Tagozat: 
Klinikai immunológia, reumatológia, bőrgyógyászat
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Budai Dóra

Előadás adatai

Előadás címe: 
Anti-Mi-2 szindróma idiopathiás inflammatoricus myopathiákban
Összefoglaló: 

Az idiopathiás inflammatoricus myopathiák szisztémás, a proximális végtagizmok szimmetrikus gyengeségével jellemezhető autoimmun betegségek. A myositis-specifikus antitestek (MSA) egyike az anti-Mi-2, mely az összes beteg 8-10%-ában mutatható ki. Irodalmi adatok szerint elsősorban súlyos bőrtünetekkel járó dermatomyositishez (DM) társul, amely akut kezdetű, de a terápiára jól reagál.
Munkánk célkitűzése a Debreceni Egyetem, Belgyógyászati Intézet, Klinikai Immunológia Tanszékén gondozott, összesen 28 anti-Mi-2 pozitív beteg (átlagéletkor: 38,57 év; nő:férfi arány 3,67:1, DM:PM arány 1:1) klinikai tüneteinek, laborparamétereinek és terápiára adott válaszának statisztikai feldolgozása. Adataikat összehasonlítottuk 28, kor és nem szerint illesztett, MSA negatív myositises értékeivel. A csoportok összehasonlítására a Pearson-féle chi-négyzet és a Mann-Whitney teszteket használtuk. Statisztikailag szignifikánsnak a p≤0,05 értéket tekintettük.
Eredményeink szerint az anti-Mi-2 pozitív betegek izomzata a betegség kezdetén szignifikánsan gyengébb, MMT80 értékük szignifikánsan alacsonyabb (p<0,001) volt, mint az anti-Mi-2 negatívaké. Ezt tükrözték a kezdeti CK (p<0,001), LDH (p=0,014), GOT (p=0,037), GPT (p=0,032) értékek, melyeket az anti-Mi-2 pozitív betegekben szignifikánsan magasabbnak találtunk. Az anti-Mi-2 pozitív betegek kezdeti MMT80 értéke szignifikánsan alacsonyabb volt DM-ben (p<0,001) és polymyositisben (PM) (p=0,05) is, mint az anti-Mi-2 negatív betegeké. Megvizsgálva az anti-Mi-2 pozitív csoportot, a DM-esek kezdeti MMT80 értéke szignifikánsan alacsonyabb volt, mint a PM-eseké (p<0,001). Náluk a kezdeti CK és LDH (p=0,049; p=0,048) szignifikánsan magasabbnak adódott. Az alkalmazott terápia hatására az Mi-2 pozitív és negatív betegek MMT80 értéke, DM-es esetekben a bőrtünetek is javultak. Szignifikáns eltérés a két csoport izomerejében a kezeléseket követően már nem volt észlelhető.
Megállapítható, hogy bár anti-Mi-2 pozitív esetekben a betegség kezdete súlyosabb, mint az MSA negatív betegeknél, különös tekintettel az anti-Mi-2 pozitív DM betegekre; összességében ezen alcsoport terápiára adott válasza kedvező.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Dankó Katalin
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Belgyógyászati Intézet, Klinikai Immunológiai Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program