A BEMER, mint mágnesterápiás lehetőség a fülzúgás kezelésében

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2014/2015. tanév
Tagozat: 
Traumatológia, ortopédia, idegsebészet, fül-orr-gégészet, fej-nyak sebészet, szemészet
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Hudák Emese

Előadás adatai

Előadás címe: 
A BEMER, mint mágnesterápiás lehetőség a fülzúgás kezelésében
Összefoglaló: 

BEVEZETÉS: A tinnitus (fülzúgás) a népesség jelentős részét érintő, kínzó probléma, mely a teljes népesség kb. 10%-át, az 55-65 éves korosztály kb. 20% érinti és egyre gyakoribb a fiatalabb korosztályban is (British Tinnitus Association). A fülzúgás jellemzően komoly hatással van a betegek életvitelére, zavarhatja a koncentrációt, a munkavégzést, az alvást. A tinnitusban szenvedő emberek zárkózottabbak, erősebben reagálnak a stresszre, kisebb az önkontrolljuk. A tinnitus kialakulásának és rögzülésének összetett volta miatt rendkívül nehezen kezelhető betegségről van szó, eddig még nem sikerült olyan terápiás eljárást találni, amely tökéletesen megoldaná a problémát. A kezelés egyik lehetősége a transzkraniális mágneskezelés, mely egyik új, egyre terjedő eljárása az ún. BEMER terápiás eszköz. Mivel az eszköz szabadon forgalmazható és használható, fontos az eljárás eredményeinek tudományos értékű feldolgozása.
MÓDSZEREK: 53 krónikus, tinnitometrálható fülzúgásban szenvedő beteg BEMER kezelési adatait dolgoztuk fel, akik a gyártó ajánlása szerinti kezelési sémában részesültek. A kezelést megelőzően rögzítettük betegek anamnézisét, audiometriás és tinnitometriás eredményét, valamint a magyar nyelvre validált Tinnitus Handicap Inventory (THI) score-t. A kezelés hatásosságát a szakirodalmi ajánlásoknak megfelelően a THI pontszám változása alapján ítéltük meg.
EREDMÉNYEK: A betegek eredményeiben a nem változott (14) és a javult (25) eredmény kategória mellett megjelent egy jelentős létszámú csoport is (14), akiknél a kezelés nyomán, a felvett kezelés mennyiségével arányosan növekvő mértékű fülzúgás fokozódás volt kimutatható. A kezelésre adott válasz és társbetegségek, a fülzúgás, ill. ennek megfelelően a kezelés oldalisága között nem találtunk összefüggést.
KÖVETKEZTETÉS: A BEMER kezelés jó hatékonyságot mutató eljárás a krónikus, tinnitometrálható fülzúgások kezelésében, azonban jelentős számban vannak olyan betegek, akiknél kezelés során dózisfüggő állapotrosszabbodás jelentkezett. Ennek hátterében feltehetően az alkalmazott mágneses tér változási mintázata állhat. Emiatt a jövőben még további tanulmányok, kutatások szükségesek.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Batta József Tamás
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program