"Aging Male" felmérés magyar férfi populációban

Klinikai és elméleti epidemiológia
Csőke Nóra

"Aging Male" felmérés magyar férfi populációban

Háttér: A férfiak életkorának előrehaladtával szérum tesztoszteronszintjük általában csökken, ami klinikai tünetekben nyilvánulhat meg, rontva életminőségüket. Az életminőség változásának és az okozott tünetek felmérésére dolgozták ki az „Aging Male Symptoms Scale”-t (AMS), amely egy 17 pontból álló, önkitöltős, nemzetközi vizsgálatokban validált kérdőív. Három részből áll, melyekből a szomatikus, pszichés és szexuális pontok számíthatók. A tünetek súlyosságát egy skálán értékelik (1-5 pont), az összpontszám 4 súlyossági szintbe sorolható.
Célkitűzés: Mivel Magyarországon még ilyen vizsgálatot nem közöltek, AMS skálával felmérést kívántunk végezni magyar férfi populációban, az eredményeket összevetve a publikált külföldi eredményekkel.
Módszer: Adatgyűjtés 2014 tavaszán egy debreceni háziorvosi rendelőben és a Kenézy Gyula Kórház urológiai szakrendelésén megjelenő, 50 éven felüli férfiak körében, egyéni interjúval, anonym módon. Az első részben az életkorra, testsúlyra, magasságra, dohányzásra, alkoholfogyasztásra, foglalkozásra és betegségekre vonatkozó kérdésekre kértünk választ, míg a másik részben az AMS skála kitöltését.
Eredmények: A két vizsgálati csoportban 129 személy adatait értékeltük (urológia: 60, háziorvos: 69 fő), életkori dekádokra bontva. Átlagéletkor: 60,2 év.
Az összpontszám átlaga az 50 éven aluliaknál: 23,2; az 50-59 korcsoportban: 35,4; a 60-69 éveseknél: 31,9; az ennél idősebbeknél 34,1. A szomatikus kategóriában az átlagértékek: 11; 16,1; 14,1 és 14,1; pszichés területen: 6,4; 9,5; 7,2 és 6,8; míg a szexuálisban: 6,6; 9,9; 10,6 és 13,2.
A tünetek súlyosságát tekintve, az 50 éven aluliak 80%-nak nincs panasza, 20%-nak tünetei enyhék. Az 50-59 évesek 23,2%-nak nincs panasza, 35,7%-nak enyhe, 28,6%-nak mérsékelten súlyos, 12,5%-nak pedig kifejezetten súlyosak a tünetei. 60-69 évesek körében ezen arányok 37,7%; 32,1%; 26,4% és 3,8%, az ennél idősebbeknél 20%; 46,7%; 26,7% és 6,7%.
Következtetések: A külföldi eredményekkel ellentétben, a panaszok alapján legrosszabb átlagértékek az 50-59-es korosztályban jelentkeztek, valószínűleg a munkahelyi stressz miatt. A pszichés tünetek az életkor növekedésével javulnak, míg a szexuálisak rosszabbodnak.

Dr. Rurik Imre
Családorvosi és Foglalkozás-egészségügyi Tanszék