Strukturális agyi hálózatok vizsgálatával kapcsolatos módszertani fejlesztések

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2014/2015. tanév
Tagozat: 
Képalkotó diagnosztika, nukleáris medicina
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Kalinák József

Előadás adatai

Előadás címe: 
Strukturális agyi hálózatok vizsgálatával kapcsolatos módszertani fejlesztések
Összefoglaló: 

Bevezetés:
A diffúzió súlyozott MR felvételek feldolgozása lehetővé teszi az agyi strukturális hálózatok feltérképezését. Az agyi régiók közötti összeköttetéseket jellemző kapcsolati mátrixot a rostkövetés alapján, a fehérállományi idegrostok lefutásának modellezésével kapjuk, azonban ahhoz, hogy az így kapott hálózat jellemezni tudja az agyi régiók közötti kommunkációt, további feldolgozási lépésekre van szükség, ilyen a rostok klaszterekbe rendezése.

Célkitűzés:
Gráfelméleti analízisre alkalmas strukturális agyi kapcsolati mátrix létrehozásához szükséges módszertani fejlesztések végrehajtása, algoritmusok implementálása. A kapott módszer reprodukálhatóságának ellenőrzése.

Módszer:   
A Neuropython keretrendszerben dolgoztunk, az adatok térbeli standardizálását Freesurfer és FSL, a probabilisztikus rostkövetési számításokat az MRTrix szoftvercsomag alkalmazásával, reprodukálhatóság statisztikai vizsgálatát saját szoftverekkel végeztük. A rostok klaszterezésére a QuickBundles algoritmust használtuk. A módszert az Enhanced NKI-RS publikus képi adatbázisban elérhető 17 személy, alanyonként két diffúziós vizsgálati anyagán teszteltük.

Eredmény:
Kialakítottunk egy olyan, Neuropython alapú, R-szoftverrel kibővített szoftverkörnyezetet, amely segítségével a strukturális  agyi hálózatokat reprezentáló kapcsolati mátrixok különböző módszerrel előállíthatók és az ismétléses mérések alapján a reprodukálhatóság statisztikailag jellemezhető.

Megbeszélés:
A Tdk munka eredményeképpen kialakított szoftverrendszer fejlesztéseivel közelebb kerültünk az agyi régiók közötti kapcsolatok és a kapcsolatmátrixok standard módon történő előállításához, amelyet az egyetemen futó agykutatási projektekben kívánunk alkalmazni.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Emri Miklós
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Nukleáris Medicina Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program