Preoperatív levosimendan kezelés hatásának vizsgálata szívműtéten átesett betegeken

2014/2015. tanév
Kardiovaszkuláris medicina (kardiológia, szívsebészet)
Mudriczki Gábor

Bevezetés: Az utóbbi években egyre nagyobb számban kerülnek műtétre súlyosan károsodott bal
kamra funkciójú betegek, akik műtéti kockázata fokozott. A betegek ezen csoportjában a keringési elégtelenség a leggyakoribb szövődmény és halálok. Az elmúlt években számos tanulmány jelent meg a szívműtét előtt alkalmazott új Ca-érzékenyítő pozitív inotróp szer - a levosimendan – posztoperatív morbiditást és mortalitást csökkenthető hatásáról.
Célkitűzések: Célunk a preoperativ levosimendan kezelés hatásának vizsgálata magas kockázatú, rossz bal kamra funkciójú betegek szívműtét utáni kórlefolyására és halálozására.
Beteganyag: Intézetünkben 2010.01.01. és 2013.06.30. között 60 betegnél alkalmaztunk preoperativ levosimendan kezelést. A levosimendant 0.1 μg*kg-1*min-1 dózisban, folyamatos infúzióban 24 órán keresztül adagoltuk. A betegek átlag életkora 61,1±10,9 év, a férfi:nő arány 2,75:1, míg az átlagos preoperativ ejekciós frakció 24,9 %±9,9, az EUROSCORE átlag 8,7±3,6 volt. A műtétek sürgősség szerinti megoszlása az alábbiak szerint alakult: 68,3% sürgős (n=41), 23,3% elektív (n=14), és 8,3% akut (n=4). Hat esetben (10%) redo műtét előtt alkalmaztuk a levosimendant. A beavatkozások 41,6%-a CABG (n=25), 28,3%-a billentyűn végzett beavatkozás (n=17), 23,3%-a kombinált műtét (n=14), 5%-a egyéb műtét (n=3), 1,6%-a congenitalis vitium (Marfan syndroma, n=1) sebészi korrekciója volt. Tizenhárom beteg (21,6%) keringési elégtelenség vagy az igen rossz bal kamra funkció miatt IABP támogatással került műtétre.
Eredmények: Az intenzív osztályos kezelés átlagos ideje 3,8±8,5 nap, míg a korai műtéti (0-30 nap) halálozás (n=7) 11,6% volt.
Összefoglalás: Tapasztalataink szerint a súlyosan csökkent bal kamra funkciójú betegek esetében a preoperativ levosimendan kezelés hatékony eszköz lehet a postoperativ szívelégtelenség megelőzésében és a műtéti halálozás csökkentésében.

Dr. Molnár Andrea
Kardiológiai Intézet, Szívsebészeti Nem Önálló Tanszék